Entity Registration (3.4.5) - en to id translation catalogue (117 entries)

en: Title
id: Judul

en: Register
id: Daftar

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Email address
id: Alamat email

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Subject
id: Judul

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Date
id: Tanggal

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Message
id: Pesan

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Settings
id: Pengaturan

en: settings
id: pengaturan

en: Preview
id: Pratinjau

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Default
id: Bawaan

en: Open
id: Buka

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: States
id: Status

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Sesudah

en: User
id: Pengguna

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Sent email to %recipient
id: Email sudah dikirim ke %recipient

en: Active
id: Aktif

en: Page title
id: Judul halaman

en: Module
id: Modul

en: Off
id: Matikan

en: Custom
id: Tersuai

en: Global settings
id: Pengaturan global

en: Sort order
id: Urutan sortir

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: State
id: Status

en: Send
id: Kirim

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Position
id: Posisi

en: Default state
id: Status bawaan

en: Close
id: Tutup

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Period
id: Periode

en: Workflow
id: Alur kerja

en: Display label
id: Label tampilan

en: Changed
id: Berubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Completed
id: Selesai

en: Reverse
id: Terbalik

en: Multilingual
id: Multi bahasa

en: Output format
id: Format keluaran

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Canceled
id: Dibatalkan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Locked
id: Dikunci

en: setting
id: atur

en: About
id: Tentang

en: Yourself
id: Diri sendiri

en: Registration
id: Pendaftaran

en: The settings have been saved.
id: Setingan telah disimpan

en: No link
id: TIdak ada tautan.

en: Created timestamp
id: Tanda waktu pembuatan

en: Form mode
id: Mode borang

en: Spaces
id: Tempat

en: Workflow Settings
id: Pengaturan workflow

en: - All -
id: - Semua -

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Exposed
id: Terekspos

en: Transitions
id: Transisi

en: Entity types
id: Jenis entitas

en: Manage Registrations
id: Mengelola Pendaftaran

en: Registrations
id: Pendaftaran

en: The email to associate with this registration.
id: Email yang akan dikaitkan dengan pendaftaran ini.

en: Save Registration
id: Simpan Pendaftaran

en: Registration type
id: Tipe pendaftaran

en: %type_name: Register other accounts
id: %type_name: Daftarkan akun lain

en: Myself
id: Diri sendiri.

en: Other account
id: Akun lain

en: Other person
id: Orang lain

en: This registration is for:
id: Pendaftaran untuk:

en: You are already registered for this event.
id: Anda sudah terdaftar untuk acara ini.

en: The referenced entity
id: Entitas yang dirujuk

en: You are registering: %who
id: Anda mendaftarkan: %who

en: Modified timestamp
id: Timestamp yang dimodifikasi

en: Custom output for TRUE
id: Keluaran gubahan untuk TRUE

en: Custom output for FALSE
id: Format keluaran bebas untuk SALAH

en: CSS class name(s)
id: Nama-nama class CSS

en: Last saved
id: Terakhir disimpan

en: Not saved yet
id: Belum disimpan

en: The number of spaces you wish to reserve.
id: Jumlah tempat yang ingin Anda pesan.

en: Entity Type ID
id: ID Jenis Entitas

en: Separate multiple classes by spaces.
id: Pisahkan nama class dengan spasi.

en: Min placeholder
id: Penampung minimum

en: Max placeholder
id: Penampung maksimum

en: There are @count spaces remaining.
id: Ada @count tempat yang tersisa.

en: Spaces remaining
id: Jumlah tempat tersisa

en: The number of spaces remaining for registration.
id: Jumlah tempat yang tersisa untuk pendaftaran.

en: Spaces reserved
id: Tempat sudah dipesan

en: The number of spaces reserved by registrations.
id: Jumlah tempat yang dipesan oleh registrasi.

en: The number of spaces you wish to reserve on the wait list.
id: Jumlah tempat yang ingin Anda pesan dalam daftar tunggu.
