Entity Registration (3.4.7) - en to ja translation catalogue (118 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Enable
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Settings
ja: 設定

en: settings
ja: 設定

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Open
ja: オープン

en: View
ja: ビュー

en: Updated
ja: 更新

en: States
ja: 状態

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: User
ja: ユーザー

en: Email
ja: メール

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Created
ja: 作成

en: Sent email to %recipient
ja: %recipient へメールが送信されました

en: Active
ja: アクティブ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Module
ja: モジュール

en: Off
ja: オフ

en: Host
ja: ホスト

en: Custom
ja: カスタム

en: Global settings
ja: 共通の設定

en: Sort order
ja: 並び順

en: Id
ja: ID

en: Unlimited
ja: 無制限

en: State
ja: 状態

en: Send
ja: 送信

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Position
ja: ポジション

en: Default state
ja: デフォルト状態

en: CSS classes
ja: CSSクラス

en: Close
ja: 閉じる

en: Collapsible
ja: 圧縮可能

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Period
ja: 期間

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Days
ja: 日

en: Hours
ja: 時

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Display label
ja: ディスプレイラベル

en: Changed
ja: 変更済

en: Date created
ja: 作成日時

en: Completed
ja: 完了

en: Reverse
ja: 逆順

en: Multilingual
ja: 多言語

en: Minutes
ja: 分

en: Output format
ja: 出力書式

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Canceled
ja: キャンセル

en: From address
ja: 差出人アドレス

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Locked
ja: ロック

en: Registration form
ja: ユーザー登録フォーム

en: setting
ja: 設定

en: About
ja: アバウト

en: Serialized data
ja: シリアライズ化されたデータ

en: Send reminder
ja: リマインダーを送信

en: Registration
ja: 登録

en: The settings have been saved.
ja: 設定を保存しました

en: No link
ja: リンクなし

en: Created timestamp
ja: 生成時のタイムスタンプ

en: Form mode
ja: フォームモード

en: Workflow Settings
ja: ワークフローの設定

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: - All -
ja: - 全て -

en: Show on form
ja: フォームに表示

en: Date changed
ja: 更新日付

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Exposed
ja: 外部設置

en: Confirmation message
ja: 確認メッセージ

en: Transitions
ja: 推移

en: Capacity
ja: キャパシティ

en: Entity types
ja: エンティティタイプ

en: Edit settings
ja: 設定を編集

en: The referenced entity
ja: 参照されているエンティティ

en: Modified timestamp
ja: 変更日時のタイムスタンプ

en: Custom output for TRUE
ja: TRUEの場合のカスタム出力

en: Custom output for FALSE
ja: FALSEの場合のカスタム出力

en: CSS class name(s)
ja: CSSクラス名

en: Last saved
ja: 最終更新

en: Not saved yet
ja: 未保存

en: Entity Type ID
ja: エンティティタイプID

en: Date completed
ja: 完了日時

en: Separate multiple classes by spaces.
ja: 複数のクラスはスペースで分けます。

en: Min placeholder
ja: 最小のプレースホルダー

en: Max placeholder
ja: 最大のプレースホルダー
