Entity Registration (3.4.8) - en to pt translation catalogue (124 entries)

en: Title
pt: Título

en: Register
pt: Registro

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Configurações

en: settings
pt: configurações

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Padrão

en: Open
pt: Aberto

en: View
pt: Ver

en: Updated
pt: Atualizado

en: States
pt: Estados

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: User
pt: Usuário

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Created
pt: Criado

en: Sent email to %recipient
pt: Um e-mail foi enviado para %recipient

en: Active
pt: Ativo

en: Page title
pt: Título da página

en: Module
pt: Módulo

en: Off
pt: Desligado

en: Host
pt: Servidor

en: Custom
pt: Personalizado

en: Global settings
pt: Configurações globais

en: Type name
pt: Nome do tipo

en: Sort order
pt: Critérios de ordenação

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: State
pt: Estado

en: Send
pt: Enviar

en: Configuration
pt: Configurações

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Position
pt: Posição

en: Default state
pt: Estado padrão

en: CSS classes
pt: Classes CSS

en: Close
pt: Fechar

en: Collapsible
pt: Dobrável

en: Authoring information
pt: Informações de autoria

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Period
pt: Ponto

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Days
pt: Dias

en: Months
pt: Meses

en: Hours
pt: Horas

en: Display label
pt: Rótulo de exibição

en: Changed
pt: Alterado

en: Date created
pt: Data de criação

en: Completed
pt: Concluído

en: Reverse
pt: Reverter

en: Multilingual
pt: Multi-idioma

en: Minutes
pt: Minutos

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Canceled
pt: Cancelado

en: From address
pt: Endereço do remetente

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Registration form
pt: Formulário de registro

en: setting
pt: configuração

en: About
pt: Sobre

en: Send reminder
pt: Enviar lembrete

en: Registration
pt: Registro

en: The settings have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: No link
pt: Sem link

en: Created timestamp
pt: Timestamp criado

en: Form mode
pt: Modo de formulário

en: Spaces
pt: Espaços

en: Workflow Settings
pt: Configurações do Fluxo de Trabalho

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: - All -
pt: - Todos -

en: Entity Type
pt: Tipo de entidade

en: Date changed
pt: Data de alteração

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Exposed
pt: Exposto

en: Confirmation message
pt: Mensagem de confirmação

en: Transitions
pt: Transições

en: Capacity
pt: Capacidade

en: Host entity
pt: Entidade hospedeira

en: Entity types
pt: Tipos de entidade

en: Edit settings
pt: Editar configurações

en: Collapsed by default
pt: Recolhido por padrão

en: The referenced entity
pt: A entidade referenciada

en: Modified timestamp
pt: Registro de data e hora modificado

en: Custom output for TRUE
pt: Saída customizada para VERDADEIRO

en: Custom output for FALSE
pt: Saída customizada para FALSO

en: CSS class name(s)
pt: Nomes de classe CSS

en: Last saved
pt: Salvo em

en: Not saved yet
pt: Ainda não foi salvo

en: Override labels
pt: Sobrescrever rótulos

en: Open date
pt: Data de início

en: Close date
pt: Data de fechamento

en: Entity Type ID
pt: ID do Tipo de Entidade

en: Label (singular)
pt: Rótulo (singular)

en: Label (plural)
pt: Rótulo (plural)

en: Separate multiple classes by spaces.
pt: Separe múltiplas classes com espaços.

en: Entity type ID
pt: ID do Tipo de Entidade

en: Form mode: @mode
pt: Modo de formulário: @mode

en: Min placeholder
pt: Placeholder min

en: Max placeholder
pt: Placeholder max

en: Collapsible, collapsed by default
pt: Recolhível, recolhido por padrão
