RELAXed Web Services (8.x-1.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (29 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Resources
fr: Ressources

en: Password
fr: Mot de passe

en: Label
fr: Libellé

en: Setup
fr: Configuration

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Session ID
fr: Identifiant de session

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Authentication
fr: Authentification

en: Machine name
fr: Nom système

en: Web services
fr: Services Web

en: Start time
fr: Date de début

en: Resource
fr: Ressource

en: Invalid URL.
fr: URL invalide.

en: End time
fr: Date de fin

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Access denied on creating field @field.
fr: Accès refusé lors de la création du champ @field.

en: GET method settings
fr: Paramètres de la méthode GET

en: POST method settings
fr: Paramètres de la méthode POST

en: PATCH method settings
fr: Paramètres de la méthode PATCH

en: DELETE method settings
fr: Paramètres de la méthode DELETE

en: Supported format
fr: Format pris en charge

en: Supported authentication
fr: Authentification prise en charge

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: HEAD method settings
fr: Paramètres de la méthode HEAD

en: PUT method settings
fr: Paramètres de la méthode PUT
