RELAXed Web Services (8.x-1.0-alpha4) - en to nl translation catalogue (27 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Resources
nl: Bronnen

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Setup
nl: Instellen

en: Format
nl: Opmaak

en: Welcome
nl: Welkom

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Session ID
nl: Sessie-ID

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Web services
nl: Webservices

en: Start time
nl: Vanaf

en: Resource
nl: Bron

en: Invalid URL.
nl: Ongeldige URL

en: End time
nl: Tot

en: Access denied on creating field @field.
nl: Toegang geweigerd voor het aanmaken van veld @field.

en: GET method settings
nl: GET-instellingen

en: POST method settings
nl: POST-instellingen

en: PATCH method settings
nl: PATCH-instellingen

en: DELETE method settings
nl: DELETE-instellingen

en: Supported format
nl: Ondersteunde opmaak

en: Supported authentication
nl: Ondersteunde authenticatie

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: HEAD method settings
nl: HEAD method-instellingen

en: PUT method settings
nl: PUT method-instellingen
