Remote image (2.0.0) - en to fr translation catalogue (29 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Required
fr: Requis

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Optional
fr: Facultatif

en: Reference
fr: Référence

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: About
fr: À propos

en: Link options
fr: Options du lien

en: Default image
fr: Image par défaut

en: Alternative text
fr: Alternative textuelle

en: Field types
fr: Types de champs

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
fr: Le contenu de l'attribut <em>Title</em> ("titre", en français) apparait dans une infobulle lorsque le pointeur de la souris survole l'image.

en: Link attributes
fr: Attributs du lien

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
fr: Texte alternatif, pour l'attribut 'alt' de l'image.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
fr: Texte du titre, pour l'attribut 'title' de l'image.

en: The width of the image in pixels.
fr: La largeur de l'image en pixels.

en: The height of the image in pixels.
fr: La hauteur de l'image en pixels.

en: Allow link text
fr: Autoriser le texte du lien

en: Placeholder for URL
fr: Placeholder pour l'URL

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
fr: Ce texte sera utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche, et lorsque l'image ne peut pas être chargée.

en: Allowed link type
fr: Type de lien autorisé

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
fr: L'attribut <em>title</em> est utilisé comme texte d'aide lorsque la souris survole une image. Activer ce champ n'est pas recommandé car cela peut perturber les lecteurs d'écran.

en: URL query key value pairs
fr: Paires de valeur / clé de la requête URL

en: URL fragment
fr: Fragment d'URL

en: Is this URL absolute
fr: Cette URL est-elle absolue

en: If the URL should use a secure protocol
fr: Si l'URL doit utiliser un protocole sécurisé
