Remote image (2.0.0) - en to tr translation catalogue (29 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Image
tr: Resim

en: Required
tr: Zorunlu

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Reference
tr: Kaynak

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: About
tr: Hakkında

en: Link options
tr: Bağlantı seçenekleri

en: Default image
tr: Ön tanımlı resim

en: Alternative text
tr: Alternatif metin

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
tr: Başlık (title) özniteliği fare resim üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilecektir.

en: Link attributes
tr: Bağlantı öznitelikleri

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
tr: Görselin 'alt' özniteliği için, alternatif görsel metni.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
tr: Görselin 'title' özniteliği için, görsel başlığı metni.

en: The width of the image in pixels.
tr: Görselin piksel cinsinden genişliği.

en: The height of the image in pixels.
tr: Görselin piksel cinsinden yüksekliği.

en: Allow link text
tr: Bağlantı metnine izin ver

en: Placeholder for URL
tr: URL adresinin yer tutucusu

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
tr: Bu metin ekran okuyucular, arama motorları tarafından ve görsel yüklenemediğinde kullanılır.

en: Allowed link type
tr: İzin verilen bağlantı tipi

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
tr: Başlık özniteliği fare görsel üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilir. Bu alanın etkinleştirilmesi, ekran okuyucularla ilgili sorunlara neden olabileceğinden önerilmez.

en: URL query key value pairs
tr: URL sorgusu anahtar değer çiftleri

en: URL fragment
tr: URL parçası

en: If the URL should use a secure protocol
tr: URL adresinin güvenli bir iletişim kuralı kullanıp kullanmadığı
