Reporter (8.x-1.0) - en to pt translation catalogue (6 entries)

en: Description
pt: Descrição

en: Name
pt: Nome

en: Custom
pt: Personalizado

en: Example
pt: Exemplo

en: Link URL
pt: URL da Ligação

en: Machine Name
pt: Nome de máquina
