Require login (8.x-1.11) - en to fr translation catalogue (10 entries)

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: About
fr: À propos

en: Exclude Paths
fr: Exclure les chemins

en: Administer Require Login
fr: Administrer Require Login

en: User login path must be relative.
fr: Le chemin vers le formulaire d'authentification doit être relatif.

en: Use relative path to exclude content and other internal Drupal pages. <em>Example: /about/contact</em>
fr: Utiliser des chemins relatifs pour exclure les contenus et les pages internes de Drupal. <em>Exemple : /about/contact</em>

en: Use absolute path to exclude Drupal bootstrap enabled PHP scripts. <em>Example: /path/to/drupal/script/filename.php</em>
fr: Utiliser des chemins absolus pour exclure les scripts PHP activés durant le démarrage de Drupal. <em>Exemple : /path/to/drupal/script/filename.php</em>

en: Excluded paths shouldn't include protocol or domain name. Invalid paths:<br />!paths
fr: Les chemins exclus ne doivent pas inclure de protocole ou de nom de domaine. Chemins invalides :<br />!paths

en: Use &lt;front	&gt; to exclude the front page.
fr: Utiliser &lt;front&gt; pour exclure la page d'accueil.

en: You must login to view this page.
fr: Vous devez vous connecter pour accéder à cette page.
