Responsive Favicons (4.0.0) - en to nl translation catalogue (41 entries)

en: User interface
nl: Gebruikersinterface

en: Tags
nl: Labels

en: Path
nl: Pad

en: The file could not be created.
nl: Het bestand kon niet aangemaakt worden.

en: About
nl: Over

en: The directory %dir does not exist.
nl: De map %dir bestaat niet.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
nl: Kan bestand %file niet uitpakken, is geen geldig archief.

en: Path to responsive favicon files
nl: Pad naar responsieve faviconbestanden

en: Favicon tags
nl: Favicon HTML-tags

en: Upload a zip file from realfavicongenerator.net to install
nl: Zipbestand van realfavicongenerator.net uploaden om te installeren

en: For example: %filename from your local computer. This only needs to be done once.
nl: Bv.: %filename op uw lokale computer. Dit is slechts eenmalig nodig.

en: Remove default favicon from Drupal
nl: Standaard favicon van Drupal verwijderen

en: It is recommended to remove default favicon as it can cause issues
nl: Het is aangeraden om de standaard favicon te verwijderen omdat dit fouten kan veroorzaken

en: Responsive favicons
nl: Responsieve favicons

en: You do not need to have the favicon module enabled when you have the responsive favicons module enabled. Please see the README for more information.
nl: U hebt de Favicon-module niet nodig als u Responsive Favicons gebruikt. Meer informatie vindt u in het README-bestand.

en: Administer responsive favicons
nl: Responsive Favicons beheren

en: Add the favicons generated by http://realfavicongenerator.net/ to your site.
nl: Favicons gemaakt door http://realfavicongenerator.net/ toevoegen aan de website.

en: Allows users to change the current favicons installed on the site.
nl: Gebruikers toestaan om de huidige favicons te veranderen op de website.

en: Uploaded 1 favicon file successfully. | Uploaded @count favicon files successfully.
nl[0]: Het faviconbestand is succesvol geüpload.
nl[1]: @count faviconbestanden zijn succesvol geüpload.

en: Upload zip file
nl: Zipbestand uploaden

en: Favicons location
nl: Locatie van favicons

en: Upload favicons using zip file from realfavicongenerator.net or provide path with location of the files.
nl: Upload favicons met een bestand van realfavicongenerator.net of geef een pad op met de locatie van de bestanden.

en: Use internal path
nl: Gebruik intern pad

en: A local file system path where favicon files are stored (e.g. <code>/themes/custom/your-theme/favicons</code>). This directory must exist, relative to your Drupal root and contain all required files.
nl: Lokaal systeempad waar de faviconbestanden worden bewaard (bv. <code>/themes/aangepast/uw-thema/favicons</code>). Deze map moet bestaan in de mapstructuur van de website en alle vereiste bestanden bevatten.

en: Add responsive favicons to your site based on the code from https://realfavicongenerator.net/
nl: Responsive favicons toevoegen aan de website met de code van https://realfavicongenerator.net/

en: Path type
nl: Soort pad

en: This module adds the favicons generated by http://realfavicongenerator.net/ to your site. The responsive name comes from the fact that many devices are catered for including iPhone, Android, iPad, other tablets and desktops.
nl: Deze module voegt favicons gemaakt door http://realfavicongenerator.net/ toe aan de website. 'Responsive' verwijst naar de vele apparaten waar het geschikt voor is, waaronder iPhone, Android, iPad en andere tablets en desktops.

en: Cache refresh suffix
nl: Achtervoegsel om de cache te verversen

en: Remove previously uploaded files
nl: Bestanden verwijderen die eerder werden geüpload

en: If checked, all existing files will be recursively deleted from the upload folder.  Use with care.
nl: Als u dit aanvinkt, worden alle bestaande bestanden recursief verwijderd uit de uploadmap. Wees hier voorzichtig mee.

en: Add a cache refresh suffix to icons URLs
nl: Achtervoegsel toevoegen aan URL's om de cache te verversen

en: Allow updating icons without requiring a manual browser cache reset.
nl: Favicons aanpassen zonder manueel verversen van browsercache.

en: The uploaded archive is empty.
nl: Het geüploade archief is leeg.

en: The PWA module is active and a conflicting web manifest file has been declared in the Responsive Favicons <a href=":url">configuration</a>. Please remove it.
nl: De PWA-module is actief en er is een conflicterend 'web manifest'-bestand opgegeven in de <a href=":url">instellingen</a> van Responsive Favicons. Verwijder die regel.

en: Found 1 favicon tag | Found @count favicon tags
nl[0]: 1 favicontag gevonden
nl[1]: @count favicontags gevonden

en: Display tags even if files are missing
nl: HTML-tags opnemen, zelfs als de bestanden ontbreken

en: Remove default Drupal favicon
nl: Standaard favicon van Drupal verwijderen

en: Show tags even if files are missing
nl: HTML-tags opnemen, zelfs als de bestanden ontbreken

en: Allow displaying tags even if the referenced icon files are not available.
nl: Neem de tags op in de paginacode, zelfs als de bestanden waarnaar wordt verwezen niet beschikbaar zijn.

en: The favicon files are missing for the following tags.<br/><code>@tags</code>
nl: Faviconbestanden ontbreken voor volgende tags.<br/><code>@tags</code>

en: The PWA module is active and a conflicting web manifest has been declared in the Favicon tags field. Please remove it.
nl: De PWA-module is actief en er is een conflicterend 'web manifest'-bestand opgegeven bij de Favicon HTML-tags. Verwijder die regel.
