Responsive image batch (8.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (20 entries)

en: Yes
it: Sì

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Picture
it: Ritratto

en: Exclude
it: Escludi

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Square
it: Quadrato

en: Sizes
it: Dimensioni

en: About
it: Informazioni

en: Uses
it: Usa

en: Aspect ratio
it: Proporzioni

en: Width and height can not both be blank.
it: Larghezza e altezza non possono essere entrambe vuote.

en: Image styles
it: Stili per le immagini

en: Fallback image style
it: Stile immagini di riserva

en: Breakpoint group
it: Gruppo di breakpoint

en: - empty image -
it: - immagine vuota -

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules.
it: Selezionare un gruppo breakpoint dai temi e moduli installati.

en: Select the smallest image style you expect to appear in this space. The fallback image style should only appear on the site if an error occurs.
it: Selezionare lo stile di immagine più piccola che ci si aspetta possa apparire in questo spazio. Lo stile immagine di riserva dovrebbe comparire sul sito solo se si verifica un errore.

en: - None (original image) -
it: - Nessuno (immagine originale) -

en: Enter the value for the sizes attribute, for example: %example_sizes.
it: Immettere il valore per l'attributo di dimensione, ad esempio: %example_sizes.
