Responsive image batch (8.x-1.0-beta2) - en to pt translation catalogue (24 entries)

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Picture
pt: Retrato

en: Exclude
pt: Excluir

en: Custom
pt: Personalizado

en: Effects
pt: Efeitos

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Square
pt: Quadrado

en: Sizes
pt: Tamanhos

en: About
pt: Sobre

en: Uses
pt: Usos

en: Width and height can not both be blank.
pt: A largura e altura não podem ficar em branco em simultâneo.

en: Image styles
pt: Estilos de Imagens

en: Fallback image style
pt: Estilo de imagem alternativa

en: Round up
pt: Arredondar para cima

en: Breakpoint group
pt: Grupo breakpoint

en: - empty image -
pt: - imagem vazia -

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules.
pt: Selecione um grupo de breakpoint dos temas e módulos instalados.

en: Select the smallest image style you expect to appear in this space. The fallback image style should only appear on the site if an error occurs.
pt: Selecione o menor estilo de imagem que você espera que apareça neste espaço. O estilo de imagem reserva só deve aparecer no site se ocorrer um erro.

en: - None (original image) -
pt: - Nenhum (imagem original) -

en: Enter the value for the sizes attribute, for example: %example_sizes.
pt: Insira o valor para o atributo de tamanhos, por exemplo: %example_sizes.

en: Set a hard limit as well
pt: Defina um limite rígido também
