Responsive Views Grid (8.x-1.1) - en to da translation catalogue (18 entries)

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: Custom
da: Tilpasset

en: Alignment
da: Justering

en: About
da: Om

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
da: Horisontal justering placerer elementer øverst til venstre og mod højre. Vertikal justering placerer elementer øverst til venstre og nedefter.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
da: Du kan bruge felt-token i "Erstatningsmønstre" som de bruges i "Omskriv output fra dette felt".

en: Automatic width
da: Automatisk bredde

en: The width of each column will be calculated automatically based on the number of columns provided. If additional classes are entered or a theme injects classes based on a grid system, disabling this option may prove beneficial.
da: Bredden af ​​hver kolonne beregnes automatisk baseret på antallet af tilgængelige kolonner. Hvis der tilføjes yderligere klasser eller et tema indsætter klasser på basis af et grid-system, kan det være nyttigt at deaktivere denne indstilling.

en: Default column classes
da: Standard kolonneklasser

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
da: Tilføj standard kolonneklasser som f.eks. views-col, col-1 og clearfix til outputtet. Du kan bruge dette til hurtigt at reducere mængden af markup i outputtet men det betyder at det bliver mere besværligt at anvende CSS.

en: Custom column class
da: Brugerdefineret kolonneklasse

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
da: Yderligere klasser på hver kolonne. Adskilt af mellemrum.

en: Default row classes
da: Standard rækkeklasser

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
da: Tilføj standard rækkeklasser som f.eks. views-row, row-1 og clearfix til outputtet. Du kan bruge dette til hurtigt at reducere mængden af markup i outputtet men det betyder at det bliver mere besværligt at anvende CSS.

en: Custom row class
da: Brugerdefineret rækkeklasse

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
da: Yderligere klasser på hver række. Adskilt af mellemrum.
