Responsive Views Grid (8.x-1.1) - en to it translation catalogue (9 entries)

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Custom
it: Personalizzato

en: Alignment
it: Allineamento

en: About
it: Informazioni

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
it: L'allineamento orizzontale posizionerà le voci iniziando dalla parte superiore sinistra e spostandosi a destra. L'allineamento verticale posizionerà le voci iniziando dalla parte superiore sinistra e spostandosi in giù.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
it: Per tutti i campi è possibile utilizzare token (vedi "pattern di sostituzione" utilizzato in "Riscrittura dell'output del campo").

en: Automatic width
it: Larghezza automatica
