REST UI (8.x-1.16) - en to hi translation catalogue (12 entries)

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Description
hi: उल्लेख

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Path
hi: मार्ग

en: Method
hi: तरीका

en: Granularity
hi: कणिकता

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Web services
hi: वेब सेवाएं
