REST UI (8.x-1.18) - en to nl translation catalogue (16 entries)

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Edit
nl: Bewerken

en: Path
nl: Pad

en: Method
nl: Methode

en: Granularity
nl: Nauwkeurigheid

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Web services
nl: Webservices

en: Methods
nl: Methodes

en: Resource
nl: Bron

en: Authentication providers
nl: Authenticatie-providers

en: Accepted request formats
nl: Toegestane request-formaten
