Reviewer Notes (1.0.0-rc2) - en to pt translation catalogue (14 entries)

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Settings
pt: Definições

en: Manage
pt: Gerir

en: Created
pt: Criado

en: Filter
pt: Filtro

en: Delete all
pt: Eliminar tudo

en: Note
pt: Nota

en: Pattern
pt: Padrão

en: Changed
pt: Alterado

en: Select
pt: Selecionar

en: Report
pt: Relatório

en: Delete selected
pt: Excluir seleccionados
