Rewrite Field (8.x-1.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (13 entries)

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Capitalize first letter
uk: Перша літера велика

en: No transform
uk: Без перетворення

en: Upper case
uk: Верхній регістр

en: Lower case
uk: Нижній регістр

en: Capitalize each word
uk: Кожне слово з великої

en: Link path
uk: Шлях посилання

en: External URL
uk: Зовнішній URL

en: Custom Text
uk: Власний текст

en: Override the output of this field with custom text
uk: Перезапис виведення цього поля власним текстом

en: Output this field as a custom link
uk: Виводити поле як власне посилання

en: The Drupal path (/node) or absolute URL (http://www.example.com) for this link.
uk: Шлях Drupal (/node) або абсолютний URL (http://www.example.com) для цього посилання.
