Captcha Riddler (8.x-1.1) - en to de translation catalogue (16 entries)

en: Remove
de: Entfernen

en: Response
de: Antwort

en: Question
de: Frage

en: Spam control
de: Spamkontrolle

en: Yes!
de: Ja!

en: Requires anonymous users completing forms to answer a simple question to counter spam.
de: Erfordert das Ausfüllen von Formularen durch anonyme Benutzer, um eine einfache Frage zur Spambekämpfung zu beantworten.

en: Answer the question here:
de: Frage hier beantworten:

en: Provides a question and answer CAPTCHA.
de: Stellt ein Frage und Antwort CAPTCHA bereit.

en: Riddler riddles
de: Riddler Rätsel

en: Configure Riddler questions.
de: Riddler Rätsel konfigurieren.

en: Riddler Riddles
de: Riddler Rätsel

en: Add questions that you require users to answer. A random question will be presented to the user on forms as configured in the CAPTCHA settings. Allow more than one correct answer by entering a comma-separated list.
de: Fügen Sie Fragen hinzu, die von den Benutzern beantwortet werden sollen. Eine Zufallsfrage wird dem Benutzer in Formularen präsentiert, die in den CAPTCHA-Einstellungen konfiguriert sind. Erlauben Sie mehr als eine korrekte Antwort, indem Sie eine kommagetrennte Liste verwenden.

en: Add another riddle
de: Weiteres Rätsel hinzufügen

en: Please add a question.
de: Geben Sie eine Frage ein.

en: Please add an answer.
de: Geben Sie die passende(n) Antworte(n) ein.

en: Do you really hate Spam?
de: Hassen Sie Spam, wirklich?
