Rigel (6.0.13) - en to fr translation catalogue (95 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Approve
fr: Approuver

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: List
fr: Lister

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Download
fr: Téléchargement

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Settings
fr: Paramètres

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Add
fr: Ajouter

en: Manage
fr: Gérer

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Upload
fr: Transférer

en: Configure
fr: Configurer

en: Create
fr: Créer

en: Page title
fr: Titre de page

en: Footer
fr: Pied de page

en: Filter
fr: Filtrer

en: next
fr: suivant

en: Start
fr: Début

en: Log in
fr: Se connecter

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Install
fr: Installer

en: Tools
fr: Outils

en: Close
fr: Fermer

en: Accept
fr: Accepter

en: first
fr: premier

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Attach
fr: Attacher

en: previous
fr: précédent

en: last
fr: dernier

en: Review
fr: Vérifier

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: Apply
fr: Appliquer

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Copy
fr: Copier

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Restore
fr: Restaurer

en: Rebuild
fr: Reconstruire

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Font family
fr: Police de caractères

en: Launch
fr: Lancer

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Detach
fr: Détacher

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Primary
fr: Primaire

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Download feature
fr: Télécharger la fonctionnalité (feature)

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Theme color
fr: Couleur du thème

en: Associate
fr: Associer

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Status message
fr: Message d'état

en: Update style
fr: Mettre à jour le style

en: Add effect
fr: Ajouter l'effet

en: Current page
fr: Page courante

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Footer background
fr: Arrière-plan du pied de page

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Dark
fr: Sombre

en: Add and configure
fr: Ajouter et configurer

en: Save and add
fr: Enregistrer et ajouter

en: Top Bar
fr: Barre de haut de page

en: Last page
fr: Dernière page

en: Informative message
fr: Message informatif

en: Write
fr: Écrire

en: Site branding
fr: Identité du site

en: First page
fr: Première page

en: Install and set as default
fr: Installer et définir par défaut

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Go to page @key
fr: Aller à la page @key
