React JSONSchema Form (1.0.0-alpha28) - en to it translation catalogue (16 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Cancel
it: Annulla

en: Enable
it: Abilita

en: Label
it: Etichetta

en: View
it: Visualizza

en: Upload
it: Carica

en: Continue
it: Continua

en: Custom
it: Personalizzato

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: About
it: Informazioni

en: Text format
it: Formato del testo

en: Changing the text format to %text_format will permanently remove content that is not allowed in that text format.<br><br>Save your changes before switching the text format to avoid losing data.
it: Il cambio del formato di testo in %text_format comporterà la perdita definitiva di tutti gli elementi non consentiti nel nuovo formato.<br><br>Salvare i cambiamenti prima del cambio di formato per evitare la perdita di dati.

en: Change text format?
it: Cambiare il formato del testo?

en: Select entities
it: Seleziona entità
