RNG - Events and Registrations (8.x-1.0-alpha3) - en to it translation catalogue (69 entries)

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Groups
it: Gruppi

en: Type
it: Tipo

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Enabled
it: Attivato

en: Action
it: Azione

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Update
it: Aggiorna

en:  and
it:  e

en: Access
it: Accesso

en: View
it: Visualizza

en: Event
it: Evento

en: Updated
it: Aggiornato

en: Component
it: Componente

en: User
it: Utente

en: Created
it: Creato

en: Create
it: Crea

en: Active
it: Attivo

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Group ID
it: ID Gruppo

en: Revisions
it: Revisioni

en: Conditions
it: Condizioni

en: N/A
it: N/D

en: System
it: Sistema

en: Inactive
it: Inattivo

en: Configuration
it: Configurazione

en: Add group
it: Aggiungi gruppo

en: Condition
it: Condizione

en: Delete rule
it: Elimina regola

en: Rules
it: Regole

en: Identity
it: Identità

en: Authored on
it: Creato il

en: Messages
it: Messaggi

en: Source
it: Sorgente

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Customize
it: Personalizza

en: Scope
it: Portata

en: Changed
it: Modificato

en: Templates
it: Template

en: A description of the group.
it: Descrizione del gruppo.

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Not configured
it: Non configurato

en: Channels
it: Canali

en: Send message
it: Invia messaggio

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: User Role
it: Ruolo utente

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Rule
it: Regola

en: Registration
it: Registrazione

en: Created on
it: Creato il

en: label
it: etichetta

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: Edit component
it: Modifica componente

en: User selection
it: Selezione utente

en: Action ID
it: ID Azione
