RNG - Events and Registrations (8.x-1.0-rc4) - en to hu translation catalogue (89 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Status
hu: Állapot

en: Register
hu: Felhasználó létrehozása

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Groups
hu: Csoportok

en: Type
hu: Típus

en: Actions
hu: Műveletek

en: disabled
hu: tiltott

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Action
hu: Művelet

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Settings
hu: Beállítások

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Update
hu: Frissítés

en:  and
hu:  és

en: Views
hu: Nézetek

en: Access
hu: Hozzáférés

en: View
hu: Megtekintés

en: URL
hu: Webcím

en: Event
hu: Esemény

en: Updated
hu: Frissítve

en: Component
hu: Összetevő

en: Unassigned
hu: Nincs hozzárendelve

en: ID
hu: Azonosító

en: User
hu: Felhasználó

en: action
hu: művelet

en: Created
hu: Létrehozva

en: Create
hu: Létrehozás

en: Active
hu: Aktív

en: Event type
hu: Eseménytípus

en: Delete messages
hu: Üzenetek törlése

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Revision ID
hu: Változatazonosító

en: Group ID
hu: Csoportazonosító

en: Revisions
hu: Változatok

en: Conditions
hu: Feltételek

en: active
hu: aktív

en: N/A
hu: Nincs adat

en: System
hu: Rendszer

en: Inactive
hu: Inaktív

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Add group
hu: Csoport hozzáadása

en: Condition
hu: Feltétel

en: Delete rule
hu: Szabály törlése

en: Rules
hu: Szabályok

en: Identity
hu: Azonosító

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Source
hu: Forrás

en: Create new revision
hu: Új változat készítése

en: Customize
hu: Testreszabás

en: Scope
hu: Hatókör

en: Changed
hu: Módosítva

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: A description of the group.
hu: A csoport leírása.

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: Not configured
hu: Nincs beállítva

en: Send message
hu: Üzenet küldése

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: User Role
hu: Felhasználói szerepkör

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Rule
hu: Szabály

en: Registration
hu: Regisztráció

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Created on
hu: Létrehozva

en: Machine-readable name
hu: Programok által használt név

en: In queue
hu: Listában

en: Edit @type
hu: @type szerkesztése

en: Are you sure you want to delete this rule?
hu: Ez a szabály biztosan törölhető?

en: Edit URL
hu: Webcím szerkesztése

en: Machine Name
hu: Programok által olvasható név

en: Add @entity_type
hu: @entity_type hozzáadása

en: Registrations
hu: Regisztrációk

en: The date the registration was created.
hu: A regisztráció létrehozásának dátuma.

en: Registration type
hu: Regisztráció típusa

en: Delete registration type
hu: Regisztrációtípus törlése

en: Registration ID
hu: Regisztráció ID

en: With selection
hu: A kiválasztottakkal

en: User selection
hu: Felhasználó kiválasztása

en: Registrant
hu: Regisztrált

en: Create @label
hu: @label létrehozása

en: Plugin ID
hu: A bővítmény azonosítója

en: The time that the group was created.
hu: A csoport létrehozásának időpontja.

en: No Bundles Available
hu: Nincs elérhető mezőköteg
