RNG - Events and Registrations (8.x-1.0) - en to hi translation catalogue (62 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Status
hi: अवस्था

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Groups
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: disabled
hi: अक्षम

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Links
hi: लिंक

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Update
hi: नवीनीकरण

en:  and
hi:  और

en: Views
hi: द्रश्य

en: Access
hi: पहुंच

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Component
hi: अंग

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: action
hi: क्रिया

en: Created
hi: निर्मित

en: Create
hi: बनाएँ

en: Active
hi: सक्रिय

en: Roles
hi: भूमिका

en: Revision ID
hi: संशोधन आईडी

en: Group ID
hi: समूह आईडी

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Conditions
hi: शर्तें

en: active
hi: उपलब्ध

en: N/A
hi: एन / ए

en: System
hi: प्रणाली

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Add group
hi: समूह जोड़ें

en: Condition
hi: अवस्था

en: Delete rule
hi: नियम मिटावें

en: Rules
hi: नियम

en: Identity
hi: पहचान

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Messages
hi: संदेश

en: Source
hi: स्रोत

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Customize
hi: अनुकूलित करें

en: Changed
hi: बदल गया

en: Apply
hi: लागू करें

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Bundle
hi: पोटली

en: Trigger
hi: प्रवर्तक

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Edit URL
hi: यूआरएल संपादित करें

en: UUID
hi: युयुआइङी
