RNG - Events and Registrations (8.x-1.3-beta4) - en to tr translation catalogue (83 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Groups
tr: Gruplar

en: Type
tr: Tip

en: Actions
tr: Eylemler

en: disabled
tr: etkin değil

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Action
tr: Eylem

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Update
tr: Güncelle

en:  and
tr:  ve

en: Views
tr: Görünümler

en: Access
tr: Erişim

en: View
tr: Görüntüle

en: Event
tr: Olay

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Component
tr: Bileşen

en: User
tr: Kullanıcı

en: action
tr: eylem

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Create
tr: Oluştur

en: Active
tr: Etkin

en: Done
tr: Tamam

en: Roles
tr: Roller

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Group ID
tr: Grup ID

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Field name
tr: Alan adı

en: Conditions
tr: Koşullar

en: active
tr: etkin

en: Maximum
tr: En fazla

en: System
tr: Sistem

en: Inactive
tr: Devre dışı

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Exists
tr: Mevcuttur

en: Add group
tr: Grup ekle

en: Condition
tr: Koşul

en: Delete rule
tr: Kural sil

en: Rules
tr: Kurallar

en: Identity
tr: Kimlik

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Change
tr: Değiştir

en: Messages
tr: İletiler

en: Source
tr: Kaynak

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: People
tr: Kişiler

en: Customize
tr: Özelleştir

en: Changed
tr: Değişti

en: Apply
tr: Uygula

en: A description of the group.
tr: Grubun açıklaması

en: Minimum
tr: En az

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Not configured
tr: Yapılandırılmadı

en: Send message
tr: İletiyi gönder

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Field mapping
tr: Alan eşleme

en: User Role
tr: Kullanıcı Rolü

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Rule
tr: Kural

en: Registration
tr: Kayıt

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Trigger
tr: Tetikleyici

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Edit @type
tr: @type düzenle

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: Does not exist
tr: Mevcut değil

en: Registrations
tr: Kayıtlar

en: Registration type
tr: Kaydolma türü

en: Delete registration type
tr: Kaydolma türünü sil

en: User selection
tr: Kullanıcı seçimi

en: Plugin ID
tr: Eklenti Kimliği
