RNG - Events and Registrations (8.x-1.4-alpha1) - en to pt translation catalogue (94 entries)

en: Home
pt: Início

en: Status
pt: Estado

en: Register
pt: Inscrever-se

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Groups
pt: Grupos

en: Type
pt: Tipo

en: disabled
pt: inativo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Action
pt: Ação

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Links
pt: Ligações

en: Settings
pt: Definições

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Update
pt: Atualizar

en:  and
pt:  e

en: Access
pt: Acesso

en: View
pt: Mostrar

en: Event
pt: Evento

en: Updated
pt: Atualizado

en: Component
pt: Componente

en: Unassigned
pt: Sem atribuição

en: User
pt: Utilizador

en: action
pt: ação

en: Created
pt: Criado

en: Create
pt: Criar

en: Active
pt: Ativo

en: Done
pt: Operação concluída

en: Event type
pt: Tipo de evento

en: Delete messages
pt: Apagar mensagens

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Group ID
pt: ID de Grupo

en: Revisions
pt: Revisões

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Conditions
pt: Condições

en: active
pt: ativo

en: N/A
pt: N/D

en: Maximum
pt: Máximo

en: System
pt: Sistema

en: Inactive
pt: Inativo

en: Configuration
pt: Configuração

en: Exists
pt: Existe

en: Add group
pt: Adicionar grupo

en: Condition
pt: Condição

en: Delete rule
pt: Eliminar regra

en: Rules
pt: Regras

en: Identity
pt: Identidade

en: Authored on
pt: Criado em

en: Change
pt: Mudar

en: Messages
pt: Mensagens

en: Source
pt: Fonte

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: People
pt: Pessoas

en: Customize
pt: Personalizar

en: Changed
pt: Alterado

en: Apply
pt: Aplicar

en: A description of the group.
pt: A descrição do grupo.

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Language code
pt: Código de idioma

en: Not configured
pt: Não configurado

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Field mapping
pt: Mapear campo

en: Person
pt: Pessoa

en: The registration ID.
pt: O ID de registo.

en: User Role
pt: Grupo de Utilizador

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Rule
pt: Regra

en: Registration
pt: Inscrição

en: Bundle
pt: Pacote

en: Current time
pt: tempo actual

en: Created on
pt: Criado em

en: Trigger
pt: Gatilho

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Edit @type
pt: Editar @type

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: Machine Name
pt: Nome de máquina

en: Event types
pt: Tipos de eventos

en: Does not exist
pt: Não existe

en: Registrations
pt: Inscrições

en: The date the registration was created.
pt: Data de criação da inscrição.

en: Registration type
pt: Tipo de inscrição

en: Delete registration type
pt: Eliminar tipo de inscrição

en: Myself
pt: Eu mesmo

en: With selection
pt: Com seleção

en: User selection
pt: Seleção de utilizador

en: Plugin ID
pt: ID do plugin

en: Add event type
pt: Adicionar tipo de evento
