RNG - Events and Registrations (8.x-1.4) - en to id translation catalogue (76 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Register
id: Daftar

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Groups
id: Grup-grup

en: Type
id: Jenis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Action
id: Tindakan

en: Date
id: Tanggal

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Save
id: Simpan

en: Update
id: Perbarui

en:  and
id:  dan

en: Views
id: View

en: Access
id: Akses

en: View
id: Lihat

en: Event
id: Acara

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Component
id: Komponen

en: User
id: Pengguna

en: action
id: aksi

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: Active
id: Aktif

en: Done
id: Selesai

en: Event type
id: Jenis acara

en: Roles
id: Peran

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Group ID
id: ID Grup

en: Revisions
id: Revisi

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Conditions
id: Kondisi

en: active
id: aktif

en: N/A
id: T/T

en: Maximum
id: Maksimum

en: System
id: Sistem

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Exists
id: Tersedia

en: Add group
id: Tambah grup

en: Condition
id: Kondisi

en: Delete rule
id: Hapus aturan

en: Identity
id: Identitas

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Change
id: ubah

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Source
id: Sumber

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: People
id: Pengguna

en: Customize
id: Penyesuaian

en: Scope
id: Lingkup

en: Changed
id: Berubah

en: Apply
id: Terapkan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Add message
id: Tambahkan pesan

en: Send message
id: Kirim pesan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Field mapping
id: Petakan field

en: User Role
id: Peran Pengguna

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Registration
id: Pendaftaran

en: Bundle
id: Bundel

en: Trigger
id: Pemicu

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: Registrations
id: Pendaftaran

en: Registration type
id: Tipe pendaftaran

en: Myself
id: Diri sendiri.

en: With selection
id: Dengan pilihan

en: User selection
id: Pemilihan pengguna

en: Plugin ID
id: ID Plugin
