RNG - Events and Registrations (8.x-1.5) - en to fr translation catalogue (95 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Groups
fr: Groupes

en: disabled
fr: désactivé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Edit
fr: Modifier

en: Links
fr: Liens

en: Settings
fr: Paramètres

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Update
fr: Mettre à jour

en:  and
fr:  et

en: Views
fr: Vues

en: Access
fr: Accès

en: View
fr: Voir

en: Event
fr: Évènement

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Component
fr: Composant

en: Unassigned
fr: Non assigné

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Create
fr: Créer

en: Active
fr: Actif

en: Done
fr: Terminé

en: Event type
fr: Type d'événement

en: Delete messages
fr: Supprimer les messages

en: Roles
fr: Rôles

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Group ID
fr: ID du groupe

en: Revisions
fr: Versions

en: Field name
fr: Nom du champ

en: active
fr: actif(s)

en: System
fr: Système

en: Inactive
fr: Inactif

en: Exists
fr: Présent

en: Add group
fr: Ajouter un groupe

en: Delete rule
fr: Supprimer la règle

en: Identity
fr: Identité

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Change
fr: Modifier

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: id
fr: identifiant (id)

en: People
fr: Personnes

en: Rule ID
fr: Identifiant (ID) de la règle

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Scope
fr: Étendue

en: Changed
fr: Modifié

en: Apply
fr: Appliquer

en: A description of the group.
fr: Description du groupe.

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Not configured
fr: Pas configuré

en: Add message
fr: Ajouter un message

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Machine name
fr: Nom système

en: Field mapping
fr: Correspondance de champ

en: Person
fr: Personne

en: User Role
fr: Rôle utilisateur

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Rule
fr: Règle

en: Registration
fr: Inscription

en: Bundle
fr: Type

en: Current time
fr: Heure courante

en: Created on
fr: Créé le

en: Field Mapping
fr: Correspondance des champs

en: Trigger
fr: Déclencheur

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: In queue
fr: Dans la file d'attente

en: Edit @type
fr: Modifier @type

en: Edit URL
fr: Modifier l'URL

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Edit component
fr: Modifier un composant

en: Does not exist
fr: N'existe pas

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Registrations
fr: Inscriptions

en: The date the registration was created.
fr: La date à laquelle l'inscription a été effectuée.

en: Registration ID
fr: Identifiant (ID) d'inscription

en: Myself
fr: Moi-même

en: With selection
fr: Pour la sélection

en: User selection
fr: Sélection de l'utilisateur

en: Registrant
fr: Personne inscrite

en: Create @label
fr: Créer @label

en: Plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin

en: Form display mode
fr: Mode d'affichage du formulaire

en: The time that the group was created.
fr: Date à laquelle le groupe a été créé.

en: Condition settings
fr: Paramètres conditionnels

en: RNG Event
fr: Évènement RNG

[ctx: rng]
en: Event
fr: Évènement

[ctx: rng]
en: Groups
fr: Groupes

en: No maximum
fr: Pas de maximum
