RNG - Events and Registrations (8.x-1.6) - en to sv translation catalogue (215 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Register
sv: Registrera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Groups
sv: Grupper

en: Type
sv: Typ

en: Actions
sv: Åtgärder

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Action
sv: Åtgärd

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Links
sv: Länkar

en: Settings
sv: Inställningar

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Update
sv: Uppdatera

en:  and
sv:  och

en: Views
sv: Vyer

en: Access
sv: Åtkomst

en: View
sv: Visa

en: Event
sv: Händelse

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Component
sv: Komponent

en: User
sv: Användare

en: action
sv: åtgärd

en: Created
sv: Skapad

en: Create
sv: Skapa

en: Active
sv: Aktiv

en: Done
sv: Färdig

en: Event type
sv: Typ av händelse

en: Delete messages
sv: Radera meddelanden

en: Roles
sv: Roller

en: Revision ID
sv: Versions-ID

en: Group ID
sv: Grupp-ID

en: Revisions
sv: Versioner

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Conditions
sv: Villkor

en: active
sv: aktiv

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Timing
sv: Tidsinställning

en: Maximum
sv: Största

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Exists
sv: Existerar

en: Add group
sv: Lägg till grupp

en: Condition
sv: Villkor

en: Delete rule
sv: Radera rollen

en: Rules
sv: Regler

en: Identity
sv: Identitet

en: Authored on
sv: Författad

en: Change
sv: Ändra

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Source
sv: Källa

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: id
sv: ID

en: Rule deleted.
sv: Regel raderad.

en: People
sv: Personer

en: Customize
sv: Anpassa

en: Scope
sv: Omfattning

en: Changed
sv: Ändrad

en: Apply
sv: Applicera

en: Are you sure you want to delete this group?
sv: Är du säker på att du vill radera den här gruppen?

en: A description of the group.
sv: En beskrivning av gruppen.

en: Minimum
sv: Lägsta

en: Language code
sv: Språkkod

en: Not configured
sv: Ej inställd

en: Add message
sv: Lägg till meddelande

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Field mapping
sv: Mappning av fält

en: User Role
sv: Roll för användare

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: Registration
sv: Registrering

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: Current time
sv: Aktuell tid

en: Created on
sv: Skapad den

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Edit @type
sv: Redigera @type

en: Are you sure you want to delete this rule?
sv: Är du säker på att du vill radera den här regeln?

en: Edit URL
sv: URL för redigering

en: Machine Name
sv: Maskinläsbart namn

en: Create message
sv: Skapa meddelande

en: Does not exist
sv: Filen saknas

en: Disable messages
sv: Inaktivera meddelanden

en: Registrations
sv: Registreringar

en: The date the registration was created.
sv: Datumet då registreringen skapades.

en: Registration type
sv: Typ av registrering

en: Delete registration type
sv: Radera registreringstyp

en: Registration ID
sv: ID-nummer för registrering

en: Myself
sv: Mig själv

en: With selection
sv: Med urval

en: User selection
sv: Urval av användare

en: Plugin ID
sv: ID-nummer för plugin

en: No action performed.
sv: Ingen åtgärd utförd.

en: Form display mode
sv: Visningsläge för förmulär

en: Select which registration types are valid for this event.
sv: Välj vilka registreringstyper som är giltiga för den här händelsen.

en: New registrations will be added to these groups.
sv: Nya registreringar läggs till i dessa grupper.

en: Accepting new registrations
sv: Acceptera nya registreringar

en: Not accepting new registrations
sv: Accepterar inte nya registreringar

en: Reply-to e-mail address
sv: E-postadress för "svar till"

en: E-mail address that appears as reply-to when emails are sent from this event. Leave empty to use site default.
sv: E-postadress som visas som svar när e-postmeddelanden skickas från den här händelsen. Lämna tomt för att använda webbplatsens förvalda.

en: Allows a registrant to create more than one registration for this event.
sv: Tillåter en registrant att skapa mer än en registrering för den här händelsen.

en: Allow duplicate registrants for this event
sv: Tillåt dubbla registranter för denna händelse

en: Do not allow duplicate registrants for this event
sv: Tillåt inte dubbla registranter för denna händelse

en: Edit date
sv: Redigera datum

en: Registrant ID
sv: ID-nummer för registrant

en: Group deleted.
sv: Raderade grupp.

en: Edit group %label
sv: Redigera grupp %label

en: Group %label has been created.
sv: Grupp %label har skapats.

en: Group %label was updated.
sv: Grupp %label uppdaterades.

en: When should this message be sent?
sv: När skall detta meddelande skickas?

en: Unable to create templates.
sv: Det går inte att skapa mallar.

en: Templates created.
sv: Mallar skapade.

en: Supported channels: @channels
sv: Kanaler som stöds: @channels

en: Are you sure you want to delete this registration?
sv: Är du säker på att du vill radera den här registreringen?

en: Registration deleted.
sv: Registrering raderad.

en: Edit Registration
sv: Redigera registrering

en: Revisions record changes between saves.
sv: Revisionerna lagrar ändringar mellan sparningar.

en: Registration has been created.
sv: Registrering har skapats.

en: Registration was updated.
sv: Registrering uppdaterades.

en: No identities associated with this registration.
sv: Inga identiteter förknippade med denna registrering.

en: Are you sure you want to delete registration type %label?
sv: Är du säker på att du vill radera registreringstyp %label?

en: Cannot delete registration type.
sv: Det går inte att radera registreringstyp.

en: Registration type %label was deleted.
sv: Registreringstyp %label raderades.

en: Unable to delete registration type. It is used by @count registration. | Unable to delete registration type. It is used by @count registrations.
sv[0]: Det går inte att radera registrantyp. Det används av @count registrering.
sv[1]: Det går inte att radera registrantyp. Det används av @count registreringar.

en: Edit registration type %label
sv: Redigera registreringstyp %label

en: Description will be displayed when a user is choosing which registration type to use for an event.
sv: Beskrivning visas när en användare väljer vilken registreringstyp som skall användas för en händelse.

en: @type created.
sv: Skapde @type.

en: @type updated.
sv: Uppdaterade @type.

en: No event types found.
sv: Inga händelsetyper hittades.

en: Groups allow you to organize registrations. Some pre-made groups are automatically applied to registrations.
sv: Med grupper kan du organisera registreringar. Vissa förhandsgjorda grupper tillämpas automatiskt på registreringar.

en: No groups found for this event.
sv: Inga grupper hittades för den här händelsen.

en: No registrations found for this event.
sv: Inga registreringar hittades för denna händelse.

en: No registration types found.
sv: Inga registreringstyper hittades.

en: This rule list is for advanced users. Take care when committing any actions from this page.
sv: Denna regellista är för avancerade användare. Var försiktig när du gör några åtgärder från den här sidan.

en: No rules found for this event.
sv: Inga regler hittades för denna händelse.

en: Trigger ID
sv: Utlösande ID-nummer

en: Select which operations to grant.
sv: Välj vilka åtgärder som skall beviljas.

en: Set registration operations
sv: Ställ in registreringsåtgärder

en: Condition will be true if the time when evaluating this condition is before or after the date.
sv: Villkoret är sant om tiden för utvärderingen av detta villkor är före eller efter datumet.

en: After this date
sv: Efter detta datum

en: Before this date
sv: Före detta datum

en: Current date is after @date
sv: Aktuellt datum är efter @date

en: Current date is before @date
sv: Nuvarande datum är före @date

en: For %operation operations.
sv: För funktioner %operation.

en: Operation on event
sv: Funktion vid händelse

en: There are no configuration options.
sv: Det finns inga konfigurationsalternativ.

en: Logged-in user is a registrant.
sv: Inloggad användare är en registrant.

en: Registration has identity
sv: Registrering har identitet

en: Rule will trigger once on this date.
sv: Regel utlöses en gång på detta datum.

en: Current date is after a date
sv: Aktuellt datum är efter ett datum

en: When the user has all of the following roles
sv: När användaren har alla följande roller

en: If you select no roles, the condition will evaluate to TRUE for all logged-in users.
sv: Om du väljer inga roller utvärderas villkoret till SANT för alla inloggade användare.

en: Any registered user
sv: Alla registrerade användare

en: Reset/customize access rules
sv: Återställ/anpassa åtkomstregler

en: Registration group selection
sv: Urval för registreringsgrupp

en: Customize access rules
sv: Anpassa åtkomstregler

en: Reset access rules to site default
sv: Återställ åtkomstregler till webbplatsens förvalda

en: Scheduled rule processor
sv: Schemalagd regelprocessor

en: Event setting defaults
sv: Förvalda inställningar för händelse

en: Maximum amount of registrations for this event.
sv: Största antal registreringar för denna händelse.

en: Registration group siblings
sv: Underliggande för registreringsgrupp

[ctx: Validation]
en: Check a list of registration groups for conflicts or unmet requirements.
sv: Kontrollera en lista över registreringsgrupper för konflikter eller krav som inte uppfylls.

en: References to the @target_labels of a @origin_label.
sv: Hänvisar till @target_labels för en @origin_label.

en: A @target_labels group ID.
sv: ID-numret för en grupp @target_labels.

en: Enable messages
sv: Aktivera meddelanden

en:  - Select -
sv:  - Välj -

en: Messages enabled.
sv: Meddelanden aktiverade.

en: Messages disabled.
sv: Meddelanden inaktiverade.

en: Messages deleted
sv: Meddelanden raderade

en: Template collection #@id
sv: Mallsamling #@id

en: Registration group checkboxes
sv: Kryssrutor för registreringsgrupp

en: Registration type checkboxes
sv: Kryssrutor för registreringstyp

en: The content type <a href=":url">%label</a> has been added.
sv: Innehållstypen <a href=":url">%label</a> har lagts till.

en: Are you sure you want to delete custom access rules for all events?
sv: Är du säker på att du vill radera anpassade åtkomstregler för alla händelser?

en: All custom rules for events will be deleted. All events will use event type defaults.
sv: Alla anpassade regler för händelser kommer att raderas. Alla händelser kommer att använda förvalda händelsetyper.

en: Delete all existing access rules
sv: Radera alla befintliga åtkomstregler

en: @count custom access rule deleted. | @count custom access rules deleted.
sv[0]: @count anpassad åtkomstregel raderad.
sv[1]: @count anpassade åtkomstregler raderade.

en: Expose these roles to condition plugin. If no roles are selected, all roles will be made available.
sv: Exponera dessa roller för villkorstillägg. Om inga roller väljs kommer alla roller att göras tillgängliga.

en: Updated condition plugin settings.
sv: Uppdaterade inställningar för villkorstillägg.

[ctx: rng]
en: Event
sv: Händelse

[ctx: rng]
en: Register
sv: Registrera

[ctx: rng]
en: Groups
sv: Grupper

en: Are you sure you want to delete this registrant?
sv: Är du säker på att du vill ta radera den här registranten?

en: Registrant deleted.
sv: Registrant raderad.

en: Edit registrant
sv: Redigera registrant

en: Registrant created.
sv: Registrant skapad.

en: Registrant updated.
sv: Registrant uppdaterad.

en: This message is queued for execution.
sv: Det här meddelandet står i kö för körning.

en: - Display all registration types -
sv: - Visa alla registreringstyper -

en: Edit registrant type %label
sv: Redigera typ av registrant %label

en: There are no people types available.
sv: Det finns inga typer av människor tillgängliga.

en: Add person
sv: Lägg till en person

en: Registrants
sv: Registranter

en: Default registrant type
sv: Förvald typ av registrant

en: Registrant type used for new registrants associated with this event type.
sv: Registrantyp som används för nya registranter associerade med denna händelsetyp.

en: Permit inline creation of entities
sv: Tillåt skapande av objekt på samma rad

en: Permit referencing existing entities
sv: Tillåt att hänvisa till befintliga objekt

en: Permit inline creation of @bundle entities
sv: Tillåt skapande av objekt @bundle på samma rad

en: Permit referencing existing @bundle entities
sv: Tillåt att hänvisa till befintliga objekt @bundle

en: Select people to associate with this registration.
sv: Välj personer att associera med denna registrering.

en: People types
sv: Typer av människor

en: Enable people types who can register for events.
sv: Aktivera vilken typ av människor som kan registrera sig för händelser.

en: RNG settings updated.
sv: Uppdaterade inställningar för RNG.

en: Are you sure you want to delete registrant type %label?
sv: Är du säker på att du vill radera registrantyp %label?

en: Deleting this registrant type will also delete the associated registration.
sv: Om du tar bort denna registranttyp raderas också den tillhörande registreringen.

en: Cannot delete registrant type.
sv: Det går inte att radera registrantyp.

en: Unable to delete registrant type. It is used by @count registration. | Unable to delete registrant type. It is used by @count registrations.
sv[0]: Det går inte att radera registrantyp. Det används av @count registrering.
sv[1]: Det går inte att radera registrantyp. Det används av @count registreringar.

en: %label registrant type was added.
sv: %label registrantyp lades till.

en: %label registrant type has been updated.
sv: %label registranttyp har uppdaterats.

en: No registrant types found.
sv: Inga typer av registranter hittades.
