Dropsolid Rocketship Core (5.0.0-alpha14) - en to sv translation catalogue (148 entries)

en: tags
sv: etiketter

en: Forms
sv: Formulär

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Email address
sv: E-postadress

en: Description
sv: Beskrivning

en: more
sv: mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: Tags
sv: Etiketter

en: Overview
sv: Översikt

en: all
sv: alla

en: File
sv: Fil

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Message
sv: Meddelande

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: Quote
sv: Citera

en: Image
sv: Bild

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: True
sv: Sant

en: Small
sv: Liten

en: View
sv: Visa

en: Event
sv: Händelse

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: User
sv: Användare

en: Email
sv: E-post

en: Created
sv: Skapad

en: Node
sv: Nod

en: Open link in new window
sv: Öppna länk i ett nytt fönster

en: All
sv: Alla

en: Date format
sv: Datumformat

en: Page
sv: Sida

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Custom
sv: Anpassad

en: Original image
sv: Originalbild

en: Authored by
sv: Författad av

en: Phone
sv: Telefon

en: Desc
sv: Fallande

en: Company
sv: Företag

en: Event overview
sv: Översikt över aktiviteter

en: View all
sv: Visa alla

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: Link text
sv: Länktext

en: Redirect to
sv: Omdirigera till

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Default language
sv: Förvalt språk

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Are you sure you want to delete %name?
sv: Är du säker på att du vill radera %name?

en: Time format
sv: Tidsformat

en: Front page
sv: Startsida

en: Buttons
sv: Knappar

en: characters
sv: tecken

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Changed
sv: Ändrad

en: Submissions
sv: Resultat

en: Webform
sv: Webbformulär

en: Apply
sv: Applicera

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Global
sv: Globalt

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Blockquote
sv: Blockcitat

en: Pager
sv: Paginerare

en: Offset
sv: Kompensera

en: More link
sv: Länk "mer"

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Company name
sv: Företagsnamn

en: Underline
sv: Understruken

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: About
sv: Om

en: Link class
sv: Klass för länk

en: Add @type
sv: Lägg till @type

en: Choose
sv: Välj

en: Sort direction
sv: Riktning för sortering

en: Button text
sv: Knapptext

en: My image
sv: Min bild

en: Link title
sv: Titel för länk

en: Horizontal rule
sv: Horisontell linje

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: - All -
sv: - Alla -

en: Textarea
sv: Textruta

en: The maximum length of the field in characters.
sv: Det största antalet tecken i fältet.

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Strong
sv: Stark

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Text format
sv: Textformat

en: Show more
sv: Visa fler

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: Alt
sv: Alternativ

en: Terms of use
sv: Villkor

en: None (original image)
sv: Ingen (ursprunglig bild)

en: Link image to
sv: Länka bild till

en: Image style: @style
sv: Bildstil: @style

en: Linked to content
sv: Länkat till innehåll

en: Linked to file
sv: Länkat till fil

en: Nothing
sv: Inget

en: Emphasis
sv: Betoning

en: Text block
sv: Textblock

en: Image, horizontal
sv: Bild, horisontell

en: Image, vertical
sv: Bild, vertikal

en: Forms, basic
sv: Formulär, grundläggande

en: Forms, submit
sv: Formulär, skicka

en: Forms, button
sv: Formulär, knapp

en: Forms, image button
sv: Formulär, bildknapp

en: Asc
sv: Stigande

en: Eg: h1, h2, p
sv: T ex h1, h2, p

en: Master
sv: Huvud

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Boolean value
sv: Booleskt värde

en: Trim link text length
sv: Korta ned längd på länktext

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
sv: Lämna tomt för att tillåta oändliga längder på länktext.

en: URL only
sv: Enbart URL

en: Show URL as plain text
sv: Visa URL som ren text

en: Add rel="nofollow" to links
sv: Lägg till rel="nofollow" till länkar

en: Link text trimmed to @limit characters
sv: Länktexten avkortad till @limit tecken

en: Link text not trimmed
sv: Länktext ej avkortad

en: Show URL only as plain-text
sv: Visa enbart URL som ren text

en: Show URL only
sv: Visa enbart URL

en: Add rel="@rel"
sv: Lägg till rel="@rel"

en: Processed text
sv: Behandlad text

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
sv: Text som visas inuti fältet tills ett värde anges. Detta tips är oftast ett exempelvärde eller en kort beskrivning av det förväntade formatet.

en: Placeholder: @placeholder
sv: Platshållare: @placeholder

en: Configure Image Styles
sv: Konfigurera bildstilar

en: The time that the entity was created.
sv: Tiden då objektet skapades.

en: The time that the entity was last edited.
sv: Tiden då objektet senast redigerades.

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Textfield size: @size
sv: Storlek på textfält: @size

en: Privacy policy
sv: Integritetspolicy

en: Use local images for reusable media.
sv: Använd lokala bilder för återanvändbara media.
