Dropsolid Rocketship Core (5.0.0-alpha24) - en to ar translation catalogue (112 entries)

en: tags
ar: وسوم

en: Forms
ar: النماذج

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Description
ar: الوصف

en: more
ar: المزيد

en: Action
ar: إجراء

en: Tags
ar: وسوم

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: all
ar: الكل

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Message
ar: الرسالة

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: Quote
ar: الاقتباس

en: Image
ar: الصورة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: True
ar: صحيح

en: Small
ar: صغير

en: View
ar: عرض

en: URL
ar: العنوان URL

en: Event
ar: الحدث

en: Text
ar: نص

en: Before
ar: قبل

en: After
ar: بعد

en: User
ar: مستخدم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Contact
ar: اتصل

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Open link in new window
ar: افتح الرابط في نافذة جديدة

en: All
ar: الكل

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Block
ar: صندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Custom
ar: مخصّص

en: Original image
ar: الصورة الأصلية

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Desc
ar: تنازلي

en: First name
ar: الاسم الشخصي

en: Last name
ar: الاسم العائلي

en: Link text
ar: نص الرابط

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Are you sure you want to delete %name?
ar: تأكيد متأكد من حذف %name ؟

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Buttons
ar: الأزرار

en: characters
ar: الأحرف

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: Superscript
ar: نص علوي

en: Changed
ar: تم التغير

en: Submissions
ar: الإرسالات

en: Apply
ar: تطبيق

en: Italic
ar: مائل

en: Global
ar: عالمي

en: Subscript
ar: مخطوطة

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Offset
ar: الإزاحة

en: More link
ar: رابط المزيد

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Underline
ar: خط سفلي

en: Ordered list
ar: قائمة مرتبة (ol)

en: Unordered list
ar: قائمة غير مرتبة (ul)

en: About
ar: حول

en: Link class
ar: صنف الرابط

en: Add @type
ar: إضافة @type

en: Sort direction
ar: اتجاه الترتيب

en: Link title
ar: عنوان الرابط

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: - All -
ar: - الكل -

en: Textarea
ar: منطقة نص

en: The maximum length of the field in characters.
ar: أقصى طول للحقل بعدد الحروف.

en: Publishing status
ar: حالة النشر

en: Strong
ar: مهم

en: « First
ar: « الأولى

en: Last »
ar: الأخيرة »

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: Link image to
ar: ربط الصورة إلى

en: Image style: @style
ar: نمط الصورة: @style

en: Linked to content
ar: مرتبط بالمحتوى

en: Linked to file
ar: مرتبط بالملف

en: Nothing
ar: لا شيء

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Full HTML
ar: HTML كامل

en: Link text: @text
ar: نص الرابط: @text

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ar: النص الذي سيظهر في داخل الحقل حتى يتم إدخال القيمة. غالبًا ما يكون هذا التلميح قيمة العينة أو وصفًا موجزًا للتنسيق المتوقع.

en: Placeholder: @placeholder
ar: النص البديل: @placeholder

en: Site branding
ar: العلامة التجارية للموقع

en: Basic HTML
ar: HTML أساسي

en: Restricted HTML
ar: HTML مقيَّد

en: Textfield size: @size
ar: حجم حقل النص: @size
