Dropsolid Rocketship Core (5.0.0-alpha24) - en to hi translation catalogue (97 entries)

en: tags
hi: उपनाम

en: Forms
hi: प्रपत्र

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Description
hi: उल्लेख

en: more
hi: और भी

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Tags
hi: उपनाम

en: Overview
hi: समीक्षा

en: all
hi: सभी

en: File
hi: फ़ाइल

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Message
hi: संदेश

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: Image
hi: चित्र

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: True
hi: सही

en: Small
hi: छोटा

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Text
hi: लेख

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Email
hi: ईमेल

en: Contact
hi: संपर्क

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: Open link in new window
hi: नई विंडो में लिंक खोलें

en: All
hi: सभी

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Original image
hi: मूल छवि

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Desc
hi: अवरोही

en: Company
hi: कम्पनी

en: View all
hi: सभी देखें

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Front page
hi: मुखपृष्ठ

en: Buttons
hi: बटन

en: Your message has been sent.
hi: आपका संदेश भेज दिया गया

en: Changed
hi: बदल गया

en: Submissions
hi: प्रस्तुतियाँ

en: Apply
hi: लागू करें

en: Bold
hi: बोल्ड

en: Pager
hi: पेजर

en: More link
hi: अधिक लिंक

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Ordered list
hi: क्रमित सूची

en: Unordered list
hi: अव्यवस्थित सूची

en: About
hi: के बारे में

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: Sort direction
hi: क्रमबद्ध दिशा

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: - All -
hi: -सभी-

en: The maximum length of the field in characters.
hi: अक्षरों में क्षेत्र की अधिकतम लंबाई

en: Strong
hi: तगडा

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Text format
hi: पाठ प्रारूप

en: Image style
hi: छवि शैली

en: None (original image)
hi: कोई (मूल छवि) नहीं

en: Link image to
hi: छवि को संबद्ध(लिंक) करे

en: Image style: @style
hi: छवि शैली: @style

en: Linked to content
hi: सामग्री के लिए लिंक

en: Linked to file
hi: फाइल से लिंक हो गया.

en: Nothing
hi: कुछ नहीं

en: Front
hi: सामने

en: Apple
hi: सेब

en: Banana
hi: केला

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: Boolean value
hi: बूलियन मान

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

en: Restricted HTML
hi: प्रतिबंधित एचटीएमएल
