Dropsolid Rocketship Core (5.0.0-alpha33) - en to id translation catalogue (40 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Email address
id: Alamat email

en: more
id: selengkapnya

en: Action
id: Tindakan

en: Overview
id: Sekilas

en: Date
id: Tanggal

en: Message
id: Pesan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: True
id: Benar

en: View
id: Lihat

en: Event
id: Acara

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Date format
id: Format tanggal

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Phone
id: Telepon

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Link text
id: Teks tautan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: Changed
id: Berubah

en: Submissions
id: Masukan

en: Apply
id: Terapkan

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Asc
id: Urutan turun
