Dropsolid Rocketship Core (6.0.0-alpha1) - en to fa translation catalogue (101 entries)

en: Forms
fa: فرم‌ها

en: Focus
fa: تمرکز کردن

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Description
fa: توضیحات

en: all
fa: همه

en: File
fa: فایل

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Weight
fa: وزن

en: Quote
fa: نقل قول

en: Image
fa: تصویر

en: Name
fa: نام

en: Taxonomy term
fa: واژه طبقه‌بندی

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: True
fa: صحیح

en: Background
fa: زمینه

en: Top
fa: بالا

en: Small
fa: کوچک

en: URL
fa: نشانی

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Text
fa: متن

en: Layout
fa: آرایش

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: User
fa: کاربر

en: Node
fa: محتوا

en: Open link in new window
fa: بازکردن پیوند در ینجره جدید

en: FAQ
fa: پرسش و پاسخ متداول

en: Page
fa: صفحه

en: Bottom
fa: پایین

en: Breadcrumb
fa: مسیر راهنما

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Custom
fa: سفارشی

en: Original image
fa: تصویر اصلی

en: Normal
fa: عادی

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Link text
fa: متن پیوند

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Default language
fa: زبان پیش‌فرض

en: Share
fa: اشتراک‌گذاری

en: Size of textfield
fa: اندازه فیلد متن

en: Are you sure you want to delete %name?
fa: آیا از حذف %name اطمینان دارید؟

en: Front page
fa: صفحه اول

en: Alignment
fa: تراز

en: characters
fa: حروف

en: Video
fa: ویدیو

en: Superscript
fa: بالانویس

en: Link color
fa: رنگ پیوند

en: Webform
fa: فرم ساز

en: Bold
fa: برجسته

en: Form
fa: فرم

en: Global
fa: سراسری

en: Menu name
fa: نام منو

en: Autoplay
fa: پخش خودکار

en: Subscript
fa: زیرنویس

en: Orange
fa: نارنجی

en: Blockquote
fa: نقل قول بلاک شده

en: Pager
fa: صفحه‌بند

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: More link
fa: پیوند بیشتر

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: The file could not be created.
fa: فایل نمی‌تواند ایجاد شود.

en: Company name
fa: نام شرکت

en: Underline
fa: زیرخط

en: Ordered list
fa: لیست مرتب شده

en: Unordered list
fa: لیست نامرتب

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Add @type
fa: افزودن @type

en: Sort direction
fa: جهت مرتب سازی

en: Embed
fa: جایگذاری

en: Link title
fa: عنوان پیوند

en: Horizontal rule
fa: خط افقی

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: The maximum length of the field in characters.
fa: حداکثر طول فیلد به کاراکتر.

en: Strong
fa: قوی

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: Manage content
fa: مدیریت محتوا

en: Header text
fa: متن سربرگ

en: Save content
fa: ذخیره محتوا

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: Terms of use
fa: توافق‌نامه

en: None (original image)
fa: هیچ (تصویر اصلی)

en: Link image to
fa: تصویرا را پیوند بده

en: Image style: @style
fa: سبک تصویر:  @style

en: Linked to content
fa: پیوند شده به محتوا

en: Linked to file
fa: پیوند شده به فایل

en: Nothing
fa: هیچ

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fa: متنی که در داخل فیلد نمایش داده می شود تا زمانی که مقداری وارد شود. این راهنمایی معمولاً یک مقدار نمونه یا توضیح مختصری از قالب مورد انتظار است.

en: Site branding
fa: برند سایت

en: Textfield size: @size
fa: اندازه فیلد متن: @size
