Dropsolid Rocketship Core (6.0.0-alpha27) - en to pt translation catalogue (140 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Focus
pt: Foco

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Description
pt: Descrição

en: On
pt: Habilitado

en: Overview
pt: Visão geral

en: all
pt: todos

en: File
pt: Arquivo

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Quote
pt: Cotação

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: True
pt: Verdadeiro

en: Background
pt: Fundo

en: Top
pt: Superior

en: Small
pt: Pequeno

en: Teaser
pt: Chamada

en: Text
pt: Texto

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: User
pt: Usuário

en: Open link in new window
pt: Abrir link em uma nova janela

en: Page
pt: Página

en: Bottom
pt: Inferior

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Custom
pt: Personalizado

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Original image
pt: Imagem original

en: View all
pt: Ver todos

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Link text
pt: Texto do link

en: Class
pt: Classe

en: Button
pt: Botão

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Default language
pt: Idioma padrão

en: Size of textfields
pt: Tamanho dos campos de texto.

en: Share
pt: Compartilhe

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Front page
pt: Página inicial

en: Middle
pt: Meio

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Buttons
pt: Botões

en: characters
pt: caracteres

en: profile
pt: perfil

en: Superscript
pt: Sobrescrito

en: Link color
pt: Cor dos links

en: Bold
pt: Negrito

en: Form
pt: Formulário

en: Grid
pt: Grade

en: Italic
pt: Itálico

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Menu name
pt: Nome do menu

en: Autoplay
pt: Tocar automaticamente

en: Classes
pt: Turmas

en: Subscript
pt: Subscrito

en: Orange
pt: Laranja

en: Blockquote
pt: Bloco de citações

en: Pager
pt: Paginador

en: Columns
pt: Colunas

en: More link
pt: Link "mais"

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: The file could not be created.
pt: O arquivo não pôde ser criado.

en: Company name
pt: Empresa

en: Underline
pt: Sublinhar

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não-ordenada

en: Link class
pt: Classe do link

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Sort direction
pt: Sentido da ordenação

en: Embed
pt: Incorporar

en: Icon path
pt: Caminho do ícone

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Frontpage
pt: Página Inicial

en: Link title
pt: Título do link

en: Background image
pt: Imagem de fundo

en: Horizontal rule
pt: Linha horizontal

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Textarea
pt: Caixa de texto

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O tamanho máximo do campo em caracteres.

en: Strong
pt: Forte

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Variant
pt: Variante

en: Manage content
pt: Gerenciar conteúdo

en: Save content
pt: Salvar conteúdo

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Parent field
pt: Campo pai

en: Terms of use
pt: Termos de uso

en: None (original image)
pt: Nenhum (imagem original)

en: Link image to
pt: Linkar imagem para

en: Image style: @style
pt: Estilo da imagem: @style

en: Linked to content
pt: Linkado ao conteúdo

en: Linked to file
pt: Linkado ao arquivo

en: Nothing
pt: Nada

en: Eg: h1, h2, p
pt: Por ex: h1, h2, p

en: 404 page not found
pt: 404 página não encontrada

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
pt: Conteúdo limitado a @limit caracteres, restam: <strong>@remaining</strong>

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Boolean value
pt: Valor booleano

en: Trim link text length
pt: Limitar comprimento do texto de link

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
pt: Deixe em branco para permitir comprimentos de texto do link ilimitados.

en: URL only
pt: Somente URL

en: Show URL as plain text
pt: Mostrar URL como texto puro

en: Add rel="nofollow" to links
pt: Adicionar rel="nofollow" nos links

en: Link text trimmed to @limit characters
pt: Texto do link cortado para @limit caracteres

en: Link text not trimmed
pt: Texto do link não cortado

en: Show URL only as plain-text
pt: Mostrar URL apenas como texto puro

en: Show URL only
pt: Mostrar apenas URL

en: Add rel="@rel"
pt: Adicionar rel="@rel"

en: Processed text
pt: Texto processado

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: Texto que será mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Esta dica é geralmente um valor de exemplo ou uma breve descrição do formato esperado.

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Query key
pt: Chave de Consulta

en: Configure Image Styles
pt: Configurar Estilos de Imagens

en: Manually entered paths should start with /, ? or #.
pt: Os caminhos inseridos manualmente devem iniciar com /, ? ou #.

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: Textfield size: @size
pt: Tamanho do campo de texto: @size

en: Privacy policy
pt: Política de privacidade

en: Use local files for reusable media.
pt: Use arquivos locais para mídia reutilizável.

en: Use local images for reusable media.
pt: Use imagens locais como mídias reutilizáveis.

en: Inline blocks
pt: Blocos em linha
