Dropsolid Rocketship Core (6.0.0-alpha29) - en to fr translation catalogue (165 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: website
fr: site web

en: On
fr: Activé

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: all
fr: tout

en: File
fr: Fichier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Quote
fr: Citer

en: Link
fr: Lien

en: Name
fr: Nom

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: True
fr: Vrai

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Top
fr: Haut

en: Small
fr: Petit

en: Teaser
fr: Accroche

en: Text
fr: Texte

en: Layout
fr: Mise en page

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: User
fr: Utilisateur

en: Node
fr: Nœud

en: Open link in new window
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Bottom
fr: Bas

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Off
fr: Désactivé

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Original image
fr: Image originale

en: View all
fr: Voir tout

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Padding
fr: Remplissage

en: Link text
fr: Texte du lien

en: Class
fr: Classe

en: Redirect to
fr: Rediriger vers

en: Button
fr: Bouton

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Size of textfields
fr: Taille des champs de texte

en: Share
fr: Partager

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Middle
fr: Milieu

en: Alignment
fr: Alignement

en: Buttons
fr: Boutons

en: characters
fr: caractères

en: profile
fr: profil

en: Video
fr: Vidéo

en: Superscript
fr: Exposant

en: Link color
fr: Couleur des liens

en: Bold
fr: Gras

en: Form
fr: Formulaire

en: Grid
fr: Grille

en: Italic
fr: Italique

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Menu name
fr: Nom du menu

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Subscript
fr: Sous-script

en: Blockquote
fr: Citation

en: Pager
fr: Pagination

en: Columns
fr: Colonnes

en: More link
fr: Lien "plus"

en: Machine name
fr: Nom système

en: The file could not be created.
fr: Le fichier n'a pas pu être créé.

en: Company name
fr: Nom de la société

en: Underline
fr: Souligner

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Link class
fr: Classe du lien

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Sort direction
fr: Sens du tri

en: Embed
fr: Intégré

en: Icon path
fr: Chemin de l'icône

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: My image
fr: Mon image

en: Metatags
fr: Balises meta (Meta tags)

en: Frontpage
fr: Page d'accueil

en: Image format
fr: Format de l'image

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Background image
fr: Image d'arrière-plan

en: Horizontal rule
fr: Règle horizontale

en: Database Server
fr: Serveur de base de données

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Strong
fr: Fort

en: Text format
fr: Format de texte

en: Variant
fr: Variante

en: Select a target
fr: Choisir une cible

en: Manage content
fr: Gérer le contenu

en: Header text
fr: Texte de l'entête

en: Save content
fr: Enregistrer un contenu

en: Image style
fr: Style d'image

en: Wrapper
fr: Enveloppe (wrapper)

en: Text alignment
fr: Alignement de texte

en: Terms of use
fr: Conditions d'utilsation

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: Image style: @style
fr: Style d'image : @style

en: Linked to content
fr: Lié au contenu

en: Linked to file
fr: Lié au fichier

en: Nothing
fr: Rien

en: Emphasis
fr: Citation

en: Text block
fr: Bloc texte

en: Image, horizontal
fr: Image, horizontale

en: Forms, basic
fr: Formulaires, basique

en: Forms, submit
fr: Formulaires, soumettre

en: Forms, button
fr: Formulaires, bouton

en: Forms, image button
fr: Formulaires, bouton image

en: Forms, markup
fr: Formulaires, balisage

en: Eg: h1, h2, p
fr: Ex. : h1, h2, p

en: Put a class on the wrapper. Eg: block-title
fr: Attribuer une classe à l'enveloppe (wrapper). Par ex. : block-title

en: 404 page not found
fr: Page 404 non trouvée

en: Show label
fr: Montrer l'étiquette

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
fr: Contenu limité à @limit caractères, restant : <strong>@remaining</strong>

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Boolean value
fr: Valeur booléenne

en: Trim link text length
fr: Longueur de coupe du texte du lien

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
fr: Laisser vide pour ne pas limiter la longueur du texte.

en: URL only
fr: URL seulement

en: Show URL as plain text
fr: Afficher l'URL comme du texte brut

en: Add rel="nofollow" to links
fr: Ajouter rel="nofollow" aux liens

en: Link text trimmed to @limit characters
fr: Texte du lien tronqué à @limit caractères

en: Link text not trimmed
fr: Texte du lien non tronqué.

en: Show URL only as plain-text
fr: Afficher l'URL seulement comme du texte brut

en: Show URL only
fr: Montrer l'URL seulement

en: Add rel="@rel"
fr: Ajouter rel="@rel"

en: Processed text
fr: Texte traité

en: Strikethrough
fr: Barré

en: Placeholder text
fr: Texte de substitution

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: 403 access denied
fr: page 403 accès refusé

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Query key
fr: Clé de la requête

en: Configure Image Styles
fr: Configurer les styles d'images

en: Manually entered paths should start with /, ? or #.
fr: Les chemins saisis manuellement doivent commencer par /, ? ou #.

en: Label: @label
fr: Étiquette : @label

en: Slides to show
fr: Diapositives à afficher

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size

en: Recursive rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field on the %bundle_name bundle. Aborting rendering.
fr: Rendu récursif détecté lors du rendu de l'entité %entity_type: %entity_id, en utilisant le champ %field_name sur le paquet %bundle_name. Abandon du rendu.

en: Privacy policy
fr: Politique de confidentialité

en: Use local files for reusable media.
fr: Utiliser des fichiers locaux en tant que média réutilisable.

en: Use local images for reusable media.
fr: Utiliser des images locales en tant que média réutilisable.

en: Inline blocks
fr: Blocs en ligne

en: Redirect to the webform
fr: Rediriger vers le formulaire

en: If your webform has multiple pages, this will change the behavior of the "Next" button. This will also affect where validation messages show up after an error.
fr: Si votre formulaire s'étend sur plusieurs pages, ceci changera le comportement du bouton "Suivant". Ceci affectera également la zone où les messages s'afficheront après une erreur.
