Dropsolid Rocketship Core (6.1.0-beta1) - en to tr translation catalogue (125 entries)

en: Forms
tr: Formlar

en: Focus
tr: Etkinleştirme

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Description
tr: Açıklama

en: On
tr: Açık

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: all
tr: hepsi

en: File
tr: Dosya

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Quote
tr: Alıntı

en: Image
tr: Resim

en: Name
tr: İsim

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: True
tr: Doğru

en: Background
tr: Arkaplan

en: Top
tr: En üst

en: Small
tr: Küçük

en: Teaser
tr: Özet

en: Text
tr: Metin

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: User
tr: Kullanıcı

en: Node
tr: Düğüm

en: Open link in new window
tr: Bağlantıyı yeni sayfada aç

en: FAQ
tr: S.S.S

en: Page
tr: Sayfa

en: Bottom
tr: Alt

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Off
tr: Kapalı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Custom
tr: Özel

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Original image
tr: Özgün görsel

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Class
tr: Sınıf

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Default language
tr: Varsayılan dil

en: Share
tr: Paylaş

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Front page
tr: Ana sayfa

en: Middle
tr: Orta

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: characters
tr: karakterler

en: Superscript
tr: Üst simge

en: Link color
tr: Bağlantı rengi

en: Bold
tr: Koyu

en: Grid
tr: Izgara

en: Italic
tr: Eğik

en: Global
tr: Genel

en: Menu name
tr: Menü adı

en: Autoplay
tr: Otomatik oynatma

en: Classes
tr: Sınıflar

en: Subscript
tr: Alt simge

en: Orange
tr: Turuncu

en: Blockquote
tr: Alıntı

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Columns
tr: Sütunlar

en: More link
tr: Devamı bağlantısı

en: Machine name
tr: Makine adı

en: The file could not be created.
tr: Dosya oluşturulamadı.

en: Company name
tr: Şirket adı

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: Link class
tr: Bağlantı sınıfı

en: Popup
tr: Açılır pencere

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Sort direction
tr: Sıralama yönü

en: Embed
tr: Göm

en: Button text
tr: Buton metni

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: Link title
tr: Bağlantı başlığı

en: Horizontal rule
tr: Yatay çizgi

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: Strong
tr: Güçlü

en: Text format
tr: Metin biçimi

en: Select a target
tr: Bir hedef seçin

en: Save content
tr: İçeriği kaydet

en: Image style
tr: Resim stili

en: None (original image)
tr: Hiçbiri (özgün resim)

en: Link image to
tr: Resmin bağlanacağı yer

en: Image style: @style
tr: Resim stili: @style

en: Linked to content
tr: İçeriğe bağlantılı

en: Linked to file
tr: Dosyaya bağlantılı

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Boolean value
tr: Mantıksal değer

en: Trim link text length
tr: Bağlantı metni uzunluğunu kırp

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
tr: Sınırsız bağlantı metni uzunluklarına izin vermek için boş bırakın.

en: URL only
tr: Yalnızca URL adresi

en: Show URL as plain text
tr: URL'yi düz metin olarak göster

en: Add rel="nofollow" to links
tr: Bağlantılara rel="nofollow" ekle

en: Link text trimmed to @limit characters
tr: Bağlantı metni, @limit karaktere kırpıldı

en: Link text not trimmed
tr: Bağlantı metni kırpılmadı

en: Show URL only as plain-text
tr: URL adresini yalnızca düz metin olarak göster

en: Show URL only
tr: Yalnızca URL adresini göster

en: Add rel="@rel"
tr: rel="@rel" ekle

en: Processed text
tr: İşlenmiş metin

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: Site branding
tr: Site markası

en: Query key
tr: Sorgu anahtarı

en: Configure Image Styles
tr: Resim Stillerini Yapılandır

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Textfield size: @size
tr: Metin alanı boyutu: @size
