Dropsolid Rocketship Core (6.1.2) - en to cs translation catalogue (117 entries)

en: Forms
cs: Formuláře

en: Focus
cs: Aktivní pole

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Další

en: Save configuration
cs: Uložit nastavení

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Content
cs: Obsah

en: Value
cs: Hodnota

en: Description
cs: Popis

en: On
cs: Zapnuto

en: Overview
cs: Přehled

en: all
cs: vše

en: File
cs: Soubor

en: Search
cs: Hledat

en: - None -
cs: - Nic -

en: Weight
cs: Váha

en: Quote
cs: Citace

en: Image
cs: Obrázek

en: Name
cs: Jméno

en: Taxonomy term
cs: Termín taxonomie

en: Label
cs: Popisek

en: Preview
cs: Náhled

en: True
cs: Pravda (True)

en: Top
cs: Nahoru

en: Small
cs: Malý

en: Teaser
cs: Úvodník

en: Before
cs: Před

en: After
cs: Po

en: User
cs: Uživatel

en: Node
cs: Uzly

en: Open link in new window
cs: Otevřít odkaz v novém okně

en: Page
cs: Stránka

en: Bottom
cs: Dole

en: Breadcrumb
cs: Drobečková navigace

en: Off
cs: Vypnuto

en: Header
cs: Hlavička

en: Footer
cs: Patička

en: Custom
cs: Vlastní

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Original image
cs: Původní obrázek

en: Plain text
cs: Prostý text

en: Background color
cs: Barva pozadí

en: Link text
cs: Text odkazu

en: Class
cs: Třída

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: Default language
cs: Výchozí jazyk

en: Size of textfield
cs: Velikost textového pole

en: Are you sure you want to delete %name?
cs: Opravdu smazat %name?

en: Front page
cs: Titulní stránka

en: Alignment
cs: Zarovnání

en: Buttons
cs: Tlačítka

en: characters
cs: znaky

en: Superscript
cs: Horní index

en: Link color
cs: Barva odkazu

en: Bold
cs: Tučné

en: Form
cs: Formulář

en: Grid
cs: Mřížka

en: Italic
cs: Kurzíva

en: Global
cs: Globální

en: Menu name
cs: Název menu

en: Autoplay
cs: Přehrát automaticky

en: Subscript
cs: Dolní index

en: Blockquote
cs: Bloková citace

en: Pager
cs: Stránkovač

en: Columns
cs: Sloupce

en: More link
cs: Odkaz 'více'

en: Machine name
cs: Strojový název

en: The file could not be created.
cs: Soubor nelze vytvořit.

en: Company name
cs: Jméno společnosti

en: Underline
cs: Podtržení

en: Ordered list
cs: Číslovaný seznam

en: Unordered list
cs: Nečíslovaný seznam

en: Unordered list of links
cs: Nečíslovaný seznam odkazů

en: Link class
cs: Třída odkazu

en: - Select -
cs: - Vyberte -

en: Sort direction
cs: Směr řazení

en: Embed
cs: Vložit

en: Button text
cs: Text tlačítka

en: Frontpage
cs: Titulní strana

en: Link title
cs: Název odkazu

en: Horizontal rule
cs: Vodorovná linka

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: Textarea
cs: Textová oblast

en: The maximum length of the field in characters.
cs: Maximální délka pole (počet znaků)

en: Strong
cs: Silné

en: Text format
cs: Formát textu

en: Save content
cs: Uložit obsah

en: Image style
cs: Styl obrázku

en: Alt
cs: Popisek (Alt)

en: None (original image)
cs: Žádný (původní obrázek)

en: Link image to
cs: Odkázat obrázkem na

en: Image style: @style
cs: Styl obrázku: @style

en: Linked to content
cs: Propojeno s obsahem

en: Linked to file
cs: Propojeno se souborem

en: Nothing
cs: Nic

en: Social media
cs: Sociální média

en: Full HTML
cs: Plné HTML

en: Maximum Width
cs: Maximální šířka

en: Boolean value
cs: Logická hodnota

en: URL only
cs: Pouze URL

en: Show URL as plain text
cs: Zobrazit URL jako prostý text

en: Show URL only as plain-text
cs: Zobrazit pouze URL jako prostý text

en: Show URL only
cs: Zobrazit pouze URL

en: Add rel="@rel"
cs: Přidat rel="@rel"

en: Video Embed
cs: Vložit video

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
cs: Text, který se zobrazí v poli, dokud nebude vložena nějaká hodnota. Obvykle se jedná o příklad nebo nebo stručný popis předpokládaného formátu.

en: Placeholder: @placeholder
cs: Zástupný symbol: @placeholder

en: Configure Image Styles
cs: Konfigurovat styly obrázku

en: Basic HTML
cs: Základní HTML

en: Restricted HTML
cs: Omezené HTML

en: Textfield size: @size
cs: Velikost textového pole: @size

en: Privacy policy
cs: Zásady ochrany osobních údajů

en: Use local files for reusable media.
cs: Zařazuje lokální soubor do knihovny médií k opětovnému použití.

en: Use local images for reusable media.
cs: Zařazuje obrázkový soubor do knihovny médií k opětovnému použití.
