Rocketship Demo Profile (Florista) (1.0.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (63 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Status
pt: Estado

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Author
pt: Autor

en: Language
pt: Idioma

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Updated
pt: Atualizado

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Page
pt: Página

en: Site name
pt: Nome do sítio

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Desc
pt: Descendente

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Messages
pt: Mensagens

en: author
pt: autor

en: Site information
pt: Informação do sítio

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Anonymous user
pt: Utilizador anónimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Blocks
pt: Blocos

en: Default time zone
pt: Fuso horário predefinido

en: Authenticated user
pt: Utilizador autenticado

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Block type
pt: Tipo Bloco

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Save and continue
pt: Guardar e continuar

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Installing @drupal
pt: Instalando @drupal

en: The installation has encountered an error.
pt: A instalação encontrou um erro.

en: Configure site
pt: Configurar o sítio

en: Update notifications
pt: Atualizar notificações

en: Check for updates automatically
pt: Procurar por atualizações automaticamente

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Regional settings
pt: Configurações regionais

en: Published status
pt: Estado da publicação

en: Site email address
pt: Endereço de email do sítio

en: Default country
pt: País predefinido

en: Site maintenance account
pt: Conta de manutenção do sítio

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerir conteúdo.

en: Add custom block
pt: Adicionar bloco personalizado

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Custom block library
pt: Biblioteca de blocos personalizados

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
pt: Os emails automáticos, como informações de registo, serão enviados a partir deste endereço. Utilize um endereço que termine com o domínio do seu sítio para ajudar a evitar que estes emails sejam marcados como spam.

en: Receive email notifications
pt: Receber notificações por email

en: Large (480×480)
pt: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
pt: Médio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
pt: Miniatura (100×100)

en: Site section links
pt: Ligações de secção do site

en: Find and manage custom blocks.
pt: Encontrar e gerir blocos personalizados.

en: Find and manage content
pt: Encontrar e gerir conteúdo
