Rocketship Demo Profile (Florista) (1.0.0-alpha5) - en to tr translation catalogue (38 entries)

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Teaser
tr: Özet

en: Site name
tr: Site adı

en: Messages
tr: İletiler

en: Site information
tr: Site bilgisi

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Default time zone
tr: Varsayılan zaman dilimi

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Installing @drupal
tr: @drupal kuruluyor

en: The installation has encountered an error.
tr: Kurulum sırasında hata oluştu.

en: Configure site
tr: Siteyi yapılandır

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
tr: Sitedeki tarihler ön tanımlı olarak seçili olan zaman dilimine göre gösterilecektir.

en: Update notifications
tr: Güncelleme bildirileri

en: Check for updates automatically
tr: Güncellemeleri otomatik olarak kontrol et

en: Regional settings
tr: Bölgesel ayarlar

en: Site email address
tr: Site e-posta adresi

en: Default country
tr: Öntanımlı ülke

en: Site maintenance account
tr: Site bakım hesabı

en: Select the default country for the site.
tr: Sitenizin ön tanımlı ülkesini seçin.

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Add custom block
tr: Özel blok ekle

en: Fallback date format
tr: Yedek tarih biçimi

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
tr: Kayıt bilgileri gibi otomatik oluşturulan mesajlar bu adrresten gönderilir. Bu e-postaların spam olarak işaretlenmemesi için sitenizin alan adı ile biten bir adres kullanın.

en: Receive email notifications
tr: E-posta bildirimleri al

en: HTML Date
tr: HTML Tarihi

en: HTML Datetime
tr: HTML Tarih Saat

en: HTML Month
tr: HTML Ay

en: HTML Time
tr: HTML Zaman

en: HTML Week
tr: HTML Hafta

en: HTML Year
tr: HTML Yıl

en: HTML Yearless date
tr: HTML Yılsız tarih

en: Default long date
tr: Varsayılan uzun tarih

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
tr: l, F j, Y - H:i [PHP tarih biçimi]

en: Default medium date
tr: Varsayılan orta tarih

en: Default short date
tr: Varsayılan kısa tarih

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
tr: %dir ve %file üzerinde gerekli tüm değişiklikler yapıldı, bu nedenle güvenlik risklerinden kaçınmak için bunlara yazma izinlerini şimdi kaldırmalısınız. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, <a href=":handbook_url"> çevrimiçi el kitabına </a> bakın.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
tr: Boşluk, nokta (.), kısa çizgi (-), kesme işareti ('), alt çizgi (_) ve @ işareti de dahil olmak üzere birçok özel karaktere izin verilir.
