Rocketship Demo Profile (Florista) (1.0.0-alpha6) - en to ja translation catalogue (41 entries)

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Site name
ja: サイト名

en: Messages
ja: メッセージ

en: Site information
ja: サイト情報

en: Blocks
ja: ブロック

en: Default time zone
ja: デフォルトのタイムゾーン

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Installing @drupal
ja: @drupalのインストール

en: The installation has encountered an error.
ja: インストール中にエラーが発生しました。

en: Configure site
ja: サイトの環境設定

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
ja: サイトのタイムゾーンを指定してください。 サイト内で表示されるデフォルトの日付は、このタイムゾーンが使用されます。

en: Update notifications
ja: 更新の通知

en: Check for updates automatically
ja: 自動的にアップデートを確認

en: Regional settings
ja: 地域の設定

en: Site email address
ja: サイトのメールアドレス

en: Default country
ja: デフォルトの国

en: Site maintenance account
ja: サイトメンテナンスのアカウント

en: Select the default country for the site.
ja: サイトのデフォルトの国情報を選択してください。

en: Full content
ja: 全文

en: Add custom block
ja: カスタムブロックを追加

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
ja: ユーザー登録完了等の自動送信メールは、このアドレスから送信されます。メールがスパムと判定されるのを防ぐために、サイトのドメインで終わるアドレスを使用してください。

en: Receive email notifications
ja: メール通知を受け取る

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d(D) - H:i

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d - H:i

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
ja: %dir and %file に必要な全ての変更が終了しました。セキュリティリスクを回避するため、これらへの書き込み権限を取り消してください。方法が分からない場合は<a href=":handbook_url">オンラインハンドブック</a>(英語) を参照してください。

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href=":drupal">Drupal.org</a>.
ja: システムにインストールされているコンポーネントに対してアップデートやセキュリティリリースが存在する場合、システムが通知します。このサイトに関する匿名データが <a href=":drupal">Drupal.org</a> に送信されます。

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
ja: いくつかの特殊文字は利用可能です。その中には空白、ピリオド ( . )、ハイフン ( - )、引用符 ( ' )、アンダースコア ( _ )、 @ 記号が含まれます。
