Romello Skuggs (8.x-1.0) - en to sv translation catalogue (282 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Register
sv: Registrera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Username
sv: Användarnamn

en: Development
sv: Utveckling

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Email notification
sv: E-postmeddelande

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Language
sv: Språk

en: more
sv: mer

en: More
sv: Mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: view
sv: visa

en: File
sv: Fil

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Reset
sv: Återställ

en: Use count
sv: Antal använd

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: Image
sv: Bild

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Help
sv: Hjälp

en: True
sv: Sant

en: Default
sv: Förvald

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Archive
sv: Arkiv

en: Icon
sv: Ikon

en: Audio
sv: Ljud

en: Filename
sv: Filnamn

en: Teaser
sv: Ingress

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Issue
sv: Avvikelse

en: Titles
sv: Titlar

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Files
sv: Filer

en: Created
sv: Skapad

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Off
sv: Av

en: Footer
sv: Sidfot

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Roles
sv: Roller

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Severity
sv: Grad

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Plain text
sv: Ren text

en: Desc
sv: Fallande

en: General
sv: Allmän

en: Table
sv: Tabell

en: Start
sv: Från

en: Role
sv: Roll

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Users
sv: Användare

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Provider
sv: Leverantör

en: Tools
sv: Verktyg

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Full
sv: Fullständig

en: Gender
sv: Kön

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Member for
sv: Medlem i

en: Front page
sv: Startsida

en: Languages
sv: Språk

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: Days
sv: Dagar

en: Months
sv: Månader

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: People
sv: Personer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Glossary
sv: Ordlista

en: Email confirmation
sv: E-postbekräftelse

en: Changed
sv: Ändrad

en: Completed
sv: Slutförd

en: User Profile
sv: Användarprofil

en: Relationship
sv: Relation

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Translations
sv: Översättningar

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Tabs
sv: Flikar

en: Complete
sv: Slutförd

en: Next Page >
sv: Nästa sida >

en: < Previous Page
sv: < Föregående sida

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: Apply
sv: Applicera

en: Select
sv: Välj

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Used in
sv: Används i

en: Permission
sv: Behörighet

en: Grid
sv: Rutnät

en: < Previous
sv: < Föregående

en: Global
sv: Globalt

en: Authenticated user
sv: Inloggad användare

en: Administrator
sv: Administratör

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Feedback
sv: Respons

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
sv: En användare anses vara inloggad så här länge efter att de senast tittat på en sida.

en: Offset
sv: Kompensera

en: Locked
sv: Låst

en: Publish content
sv: Publicera innehåll

en: Newest first
sv: Nyaste först

en: Block type
sv: Typ av block

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: User account
sv: Användarkonto

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: Upload new image
sv: Ladda upp ny bild

en: Registration
sv: Registrering

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: IP address
sv: IP-adress

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Temporary
sv: Temporär

en: No files available.
sv: Inga filer tillgängliga.

en: Frontpage
sv: Startsida

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Search index
sv: Sökindex

en: Draft
sv: Utkast

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: Yes/No
sv: Ja/Nej

en: Media Browser
sv: Medialäsare

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Compact
sv: Kompakt

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Who's new
sv: Vilka är nya?

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Who's online
sv: Vilka är inloggade

en: Apply filters
sv: Applicera filter

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Status code
sv: Statuskod

en: Delete content
sv: Radera innehåll

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Recent content
sv: Nyligen uppdaterat innehåll

en: Unpublish content
sv: Avpublicera inlägg

en: Make content sticky
sv: Visa inlägg överst i listor

en: Make content unsticky
sv: Ta bort visning överst i listor

en: Promote content to front page
sv: Visa innehåll på startsidan

en: Remove content from front page
sv: Ta bort inlägg från startsidan

en: Save content
sv: Spara innehåll

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: Time zones
sv: Tidszoner

en: Taxonomy term page
sv: Sida för taxonomitermer

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
sv: En administratör har skapat ett konto åt dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: No media available.
sv: Ingen media tillgänglig.

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Asc
sv: Stigande

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
sv: Formulär sparat. Du kan återvända till detta formulär senare och fortsätta inmatningen.

en: Master
sv: Huvud

en: Animals
sv: Djur

en: Wide
sv: Bred

en: Media type
sv: Mediatyp

en: Paragraphs
sv: Paragrafer

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Original language
sv: Ursprungsspråk

en: Select media
sv: Välj media

en: Displaying @start - @end of @total
sv: Visar @start - @end av @total

en: With selection
sv: Med urval

en: Custom block library
sv: Bibliotek med anpassade block

en: Registering module
sv: Registrerar modul

en: Fallback date format
sv: Datumformat i reserv

en: File usage
sv: Filanvändning

en: Search result highlighting input
sv: Sökresultat framhäver inmatning

en: Media library
sv: Mediabibliotek

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: Large (480×480)
sv: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
sv: Mellan (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
sv: Miniatyr (100×100)

en: HTML Date
sv: HTML datum

en: HTML Datetime
sv: HTML tidsdatum

en: HTML Month
sv: HTML månad

en: HTML Time
sv: HTML tid

en: HTML Week
sv: HTML vecka

en: HTML Year
sv: HTML år

en: HTML Yearless date
sv: HTML datum utan år

en: Default long date
sv: Förvalt långt datum

en: Default medium date
sv: Förvalt mellanlångt datum

en: Default short date
sv: Förvalt kort datum

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Block the selected user(s)
sv: Spärra vald(a) användare

en: Cancel the selected user account(s)
sv: Radera de valda användarkontona

en: Unblock the selected user(s)
sv: Återaktivera vald(a) användare

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
sv: Begäran om avslutande av konto för [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
sv: Ersättande inloggningsuppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (väntar på godkännande av administratör)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (godkänd)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (spärrad)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (borttagen)

en: Links related to the active user account
sv: Länkar relaterade till det aktiva användarkontot

en: Administrative task links
sv: Länkar för administrativa uppgifter

en: Site information links
sv: Länkar för information om webbplats

en: Site section links
sv: Länkar för sektion i webbplats

en: User tool links, often added by modules
sv: Länkar för användare som ofta läggs till av moduler

en: Find and manage custom blocks.
sv: Hitta och hantera anpassade block.

en: Find and manage files.
sv: Hitta och hantera filer.

en: All content, by month.
sv: Allt innehåll, månadsvis.

en: Recent content.
sv: Nytt innehåll.

en: All content promoted to the front page.
sv: Allt innehåll som visas på startsidan.

en: All content, by letter.
sv: All innehåll, i bokstavsordning.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
sv: Innehåll som hör till en viss taxonomiterm.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
sv: Visar en lista över de senast användarkontona på webbplatsen.

en: Who's online block
sv: Block för vilka som är inloggade

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
sv: Visar de användarnamnen för de senast aktiva användarna samt de totalt antal aktiva användare.

en: Max 1300x1300
sv: Maximalt 1300x1300

en: Max 2600x2600
sv: Maximalt 2600x2600

en: Max 325x325
sv: Maximalt 325x325

en: Max 650x650
sv: Maximalt 650x650

en: Narrow
sv: Smal

en: Files overview
sv: Översikt av filer

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
sv: Information om filanvändande för {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Welcome to [site:name]
sv: Välkommen till [site:name]

en: Name or email contains
sv: Namn eller e-post innehåller

en: A list of new users
sv: En lista på nya användare

en: There are currently @total users online.
sv: För närvarande är @total användare inloggade.

en: There are currently 0 users online.
sv: För närvarande är 0 användare inloggade.

en: A list of users that are currently logged in.
sv: En lista på användare som för närvarande är inloggade.

en: Delete media
sv: Radera media

en: Media name
sv: Medianamn

en: Entity browser
sv: Objektläsare

en: List of redirects
sv: Lista över omdirigeringar

en: There is no redirect yet.
sv: Det finns ingen omdirigering ännu.

en: Save media
sv: Spara media

en: Publish media
sv: Publicera media

en: Unpublish media
sv: Avpublicera media

en: Use local images for reusable media.
sv: Använd lokala bilder för återanvändbara media.

en: There are no custom blocks available.
sv: Det finns inga anpassade block tillgängliga.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
sv: Inget innehåll för framsidan har skapats ännu.<br />Följ <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">användarguiden</a> för att börja bygga din webbplats.

en: A locally hosted audio file.
sv: En lokalt lagrad ljudfil.

en: A locally hosted video file.
sv: En lokalt lagrad videofil.

en: Name (A-Z)
sv: Namn (A-Z)

en: Name (Z-A)
sv: Namn (Z-A)

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
sv: Du har redan skickat in detta formulär. <a href="#">Se ditt tidigare inlägg</a>.

en: Remote video
sv: Extern video

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
sv: En externt lagrad video från YouTube eller Vimeo.

en: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AS: 'American Samoa'
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    AE: 'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East)'
    AA: 'Armed Forces Americas'
    AP: 'Armed Forces Pacific'
    CA: California
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District of Columbia'
    FM: 'Federated States of Micronesia'
    FL: Florida
    GA: Georgia
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    ME: Maine
    MH: 'Marshall Islands'
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    MP: 'Northern Mariana Islands'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PW: Palau
    PA: Pennsylvania
    PR: 'Puerto Rico'
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'South Carolina'
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VI: 'Virgin Islands'
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
sv: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AS: "Amerikanska Samoa"
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    AE: "Väpnade styrkor (Kanada, Europa, Afrika eller Mellanöstern)"
    AA: "Armed Forces America"
    AP: "Armed Forces Pacific"
    CA: Kalifornien
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: "District of Columbia"
    FM: "Federated States of Micronesia"
    FL: Florida
    GA: Georgien
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    JAG: Maine
    MH: "Marshallöarna"
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    JAG: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: "New Jersey"
    NM: "New Mexico"
    NY: "New York"
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    MP: "Norra Marianaöarna"
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    ELLER: Oregon
    PW: Palau
    PA: Pennsylvania
    PR: 'Puerto Rico'
    RI: "Rhode Island"
    SC: "South Carolina"
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VI: "Jungfruöarna"
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming

en: Widget (table)
sv: Gränssnittskomponent (tabell)

en: Sorry… This form is closed to new submissions.
sv: Tyvärr... Detta formulär är stängt för nya bidrag.
