Route Planner (8.x-1.1) - en to de translation catalogue (22 entries)

en: metric
de: metrisch

en: imperial
de: angloamerikanisch

en: Settings
de: Einstellungen

en: add
de: hinzufügen

en: configure
de: Konfigurieren

en: Address
de: Adresse

en: Enable Overview Map
de: Aktivieren der Übersichtskarte

en: Distance
de: Entfernung

en: Map Settings
de: Karten-Einstellungen

en: Map Height
de: Kartenhöhe

en: Geocode was not successful for the following reason:
de: Geokodierung war aus folgenden Gründen nicht erfolgreich:

en: Route planner settings
de: Routenplaner-Einstellungen

en: Your point of interesst or company address.
de: Die Sehenswürdigkeit oder Ihre Firmenadresse.

en: Target address
de: Zieladresse

en: A fixed height for example 300px.
de: Eine feste Höhe, z. B. 300px.

en: A width value in % or px, for example 300px or 100%.
de: Ein Wert für die Breite in % oder px, z. B. 300px oder 100%.

en: A value between 1 and 100 (a normal value is around 10).
de: Ein Wert zwischen 1 und 100 (normal ist ein Wert um 10).

en: Route Planner Address Field
de: Routenplaner Adressfeld

en: Route Planner Map Display
de: Routenplaner Kartenanzeige

en: Driving time
de: Fahrtzeit

en: Route Planner
de: Routenplaner

en: Route Planning via Google Maps.
de: Routenplanung mittels Google Maps
