RTE MIS (1.0.0) - en to cy translation catalogue (84 entries)

en: Home
cy: Hafan

en: Title
cy: Pennawd

en: Body
cy: Corff

en: Save configuration
cy: Cadw ffurfweddiad

en: delete
cy: dileu

en: Status
cy: Statws

en: Submit
cy: Cyflwyno

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Username
cy: Enw defnyddiwr

en: Email address
cy: Cyfeiriad e-bost

en: Type
cy: Math

en: List
cy: Rhestr

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: more
cy: mwy

en: On
cy: Ymlaen

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Download
cy: Lawrlwytho

en: view
cy: gweld

en: Advanced options
cy: Dewisiadau uwch

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Reset
cy: Ailosod

en: Message
cy: Neges

en: No log messages available.
cy: Dim negeseuon log ar gael.

en: Weight
cy: Pwysau

en: Image
cy: Delwedd

en: Category
cy: Categori

en: Name
cy: Enw

en: edit
cy: golygu

en: Import
cy: Mewnfudo

en: Save
cy: Cadw

en: Default
cy: Diofyn

en: View
cy: Gweld

en: Timestamp
cy: Amsernod

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: All
cy: I gyd

en: Active
cy: Gweithredol

en: Submitted
cy: Wedi ei gyflwyno

en: Page title
cy: Pennawd y dudalen

en: Block
cy: Bloc

en: Page
cy: Tudalen

en: Off
cy: I ffwrdd

en: Selected
cy: Wedi ei ddewis

en: Custom
cy: Addasu

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Location
cy: Lleoliad

en: Promoted to front page
cy: Hyrwyddo i dudalen blaen

en: Sticky at top of lists
cy: Yn ludiog ar frig y rhestr

en: Last access
cy: Mynediad diwethaf

en: Severity
cy: Difrifoldeb

en: Authored by
cy: Wedi ei awduro gan

en: Thumbnail
cy: Disgrifiad Cryno

en: Medium
cy: Canolig

en: Plain text
cy: Testun plaen

en: Send
cy: Anfon

en: Other
cy: Arall

en: Link URL
cy: Cysylltu URL

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Users
cy: Defnyddwyr

en: Anonymous
cy: Anhysbys

en: Position
cy: Lleoliad

en: IP Address
cy: Cyfeiriad IP

en: Profile
cy: Proffil

en: Close
cy: Yn agos

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Authored on
cy: Wedi ei awduro ar

en: Member for
cy: Aelod o

en: People
cy: Pobl

en: Blocked
cy: Wedi blocio

en: or
cy: neu

en: Anonymous user
cy: Defnyddiwr anhysbys

en: Apply
cy: Ceisio

en: Permission
cy: Caniatâd

en: Offset
cy: Ongli

en: and
cy: ac

en: Translate
cy: Cyfieithu

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: ‹‹
cy: <<

en: ››
cy: >>
