RTE MIS (1.0.0) - en to hi translation catalogue (121 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: more
hi: और भी

en: Article
hi: लेख

en: Action
hi: कार्रवाई

en: On
hi: चालू

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Download
hi: डाउनलोड

en: view
hi: देखें

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Message
hi: संदेश

en: No log messages available.
hi: संदेश लॉग उपलब्ध नहीं हैं

en: Weight
hi: मान

en: Image
hi: चित्र

en: Single
hi: एक

en: Category
hi: वर्ग

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Import
hi: आयात करें

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Icon
hi: चिन्ह

en: View
hi: देखें

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Email
hi: ईमेल

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Submitted
hi: प्रस्तुत

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Off
hi: बंद

en: Selected
hi: चुना गया

en: Menu link
hi: मेनू लिंक

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Sticky at top of lists
hi: सूची के शीर्ष पर स्टिकी

en: URL alias
hi: यूआरएल उपनाम

en: Last access
hi: अंतिम पहुंच

en: Severity
hi: तीव्रता

en: N/A
hi: एन / ए

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Medium
hi: माध्यम

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: State
hi: अवस्था

en: Send
hi: भेजें

en: Desc
hi: अवरोही

en: Other
hi: अन्य

en: Role
hi: भूमिका

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Position
hi: स्थान

en: IP Address
hi: IP पता

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Close
hi: बंद करे

en: Page Title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: PDF
hi: पीडीएफ

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Approved
hi: स्वीकृत

en: Member for
hi: के लिये सदस्य

en: Workflow
hi: कार्यप्रवाह

en: People
hi: कर्मचारी

en: Blocked
hi: बंद

en: or
hi: अथवा

en: Duplicate
hi: प्रतिरूप

en: Changed
hi: बदल गया

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Apply
hi: लागू करें

en: Plugins
hi: प्लगिन्स

en: Permission
hi: अनुमति

en: Authenticated user
hi: प्रमाणीकृत उपयोगकर्ता

en: Full Name
hi: पूरा नाम

en: and
hi: और

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Translate
hi: अनुवाद

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Frontpage
hi: मुखपृष्ठ

en: Hindi
hi: हिन्दी

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: - All -
hi: -सभी-

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
hi: %error_operation को @arguments तर्कों के साथ संसाधित करते समय त्रुटि हुई है।

en: Recent log messages
hi: हाल के लॉग संदेश

en: - Select a value -
hi: - किसी मान का चयन करें -

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
hi: उपयोगकर्ता खातों, भूमिकाओं और अनुमतियों का प्रबंधन करें.

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: User account menu
hi: उपयोगकर्ता खाता मेनू

en: All content promoted to the front page.
hi: सभी सामग्री फ्रंट पेज पर प्रचारित की गई।
