RulesFinder (1.1.3) - en to ja translation catalogue (158 entries)

en: Register
ja: 登録

en: Content
ja: コンテンツ

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: On
ja: オン

en: new
ja: 新規

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Version
ja: バージョン

en: Search
ja: 検索

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Versions
ja: バージョン

en: Send Email
ja: メールを送信

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Term ID
ja: タームID

en: Fields
ja: フィールド

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Users
ja: ユーザー

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Create content
ja: コンテンツの作成

en: Tools
ja: ツール

en: Arguments
ja: 引数

en: Sort Criteria
ja: 条件をソート

en: Rules
ja: ルール

en: Messages
ja: メッセージ

en: Token
ja: トークン

en: Result
ja: 結果

en: Languages
ja: 言語

en: Diff
ja: 差分

en: Output format
ja: 出力書式

en: simple
ja: シンプル

en: Publish
ja: 掲載

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: Language code
ja: 言語コード

en: Search help
ja: 検索のしかた

en: About
ja: アバウト

en: Configure Block
ja: ブロックの構成

en: Publish content
ja: コンテンツを掲載

en: Unpublish comment
ja: コメントを非公開にする

en: Add new rule
ja: ルールを追加

en: Relevance
ja: 関連度

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Rule
ja: ルール

en: Relations
ja: 関連

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Delete comment
ja: コメントの削除

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Publish comment
ja: コメントを公開する

en: @interval ago
ja: @interval 前

en: Compact
ja: コンパクト

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Language name
ja: 言語名

en: Select language
ja: 言語の選択

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Block Region
ja: ブロックリージョン

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Full comment
ja: コメント全文

en: Save comment
ja: コメントの保存

en: Full content
ja: 全文

en: Unpublish content
ja: コンテンツを非公開にする

en: Make content sticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定

en: Make content unsticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定しない

en: Promote content to front page
ja: コンテンツをトップページに表示する

en: Remove content from front page
ja: コンテンツをフロント ページから削除

en: Save content
ja: コンテンツの保存

en: Taxonomy term page
ja: タクソノミータームのページ

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Latest version
ja: 最新バージョン

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Language direction
ja: 言語の検出

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Text value
ja: テキスト値

en: Publish taxonomy term
ja: タクソノミータームを掲載

en: Unpublish taxonomy term
ja: タクソノミータームを非掲載

en: Access denied. You must log in to view this page.
ja: アクセスが拒否されました。このページを閲覧するにはログインする必要があります。

en: Reset your password
ja: パスワードを再設定

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: %name: may not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長くすることはできません。

en: Adding languages
ja: 言語を追加

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d(D) - H:i

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d - H:i

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Block the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーをブロック

en: Cancel the selected user account(s)
ja: 選択されたユーザーアカウントをキャンセル

en: Unblock the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーのブロックを解除

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Links related to the active user account
ja: アクティブなユーザーアカウントに関連したリンク

en: Administrative task links
ja: 管理タスクのリンク

en: Site information links
ja: サイト情報のリンク

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: User tool links, often added by modules
ja: モジュールなどで追加されたユーザーツールリンク

en: Editing languages
ja: 言語を編集

en: View edit page
ja: 編集ページを表示

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
ja: <p>このページはあなたのサイトに共通の言語を追加する能力を与えます。</p><p>もし望みの言語が利用できなければ、カスタム言語を追加する事ができます。</p>

en: Continuing on
ja: 続き

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
ja: <p>このページではあなたのサイトの言語 (カスタム言語も含む) を編集することができます。</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
ja: <p>「言語」ページではこのサイトの言語の追加と編集、削除、並び替えが行えます。</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ja: <p>サイトに言語を追加するには「言語を追加」ボタンを押してください。</p><p>追加した言語は言語リストに表示され、編集や削除ができるようになります。</p>

en: Reordering languages
ja: 言語の順番を変更

en: Set a language as default
ja: デフォルト言語を設定

en: Modifying languages
ja: 言語を変更

en: Manage view settings
ja: ビューの設定を管理

en: View or edit the configuration.
ja: 設定を閲覧または編集。

en: Displays in this view
ja: このビュー内に表示

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ja: ディスプレイは結果の表示手段で、例えばページまたはブロックなどです。一つのビューに複数のディスプレイを持たせることが可能で、それらはここにリストされています。

en: View administration
ja: ビューの管理

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ja: 管理作業を行う - 詳細の追加やクローンの作成など。ドロップダウンボタンをクリックすると利用可能なオプションを見ることができます。

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ja: どのように結果を出力するかを選択します。例えば、<em>コンテンツ</em>を選択すると、選択されている表示設定を用いて一つ一つのアイテムの全てをで出力できます。<em>フィールド</em>を選択すると、特定のフィールドのみを結果に出力することができます。モジュールをインストールすることで Drupal のベース機能を<em>拡張</em>し、様々なフォーマットを追加することができます。

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ja: このビューがフィールドを使う場合はこちらにリストされます。フィールドをクリックして設定を変更することができます。

en: Filter your view
ja: ビューをフィルターする

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ja: フィルターを追加して、出力される結果を制限できます。例えば、<em>掲載されている</em>コンテンツのみを表示する場合、<em>掲載</em>のフィルターを追加して<em>はい</em>を選択します。

en: Filter actions
ja: アクションをフィルターする

en: Add, rearrange or remove filters.
ja: フィルターを追加、並べ替えまたは削除。

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ja: 結果の出力順序を制御します。設定を行うには有効な並び替えルールをクリックしてください。

en: Sort actions
ja: アクションをソート

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ja: ソートのルールを追加、並べ替えまたは削除。

en: Show a preview of the view output.
ja: ビューアウトプットのプレビューを表示。

en: Place Blocks
ja: ブロックを配置

en: A boolean indicating the published state.
ja: 公開状態の論理値です。
