RulesFinder (1.1.3) - en to ro translation catalogue (154 entries)

en: Register
ro: Înscriere

en: Content
ro: Conținut

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Administration
ro: Administrare

en: Comments
ro: Comentarii

en: On
ro: Pornit

en: new
ro: nou

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Version
ro: Versiune

en: Search
ro: Căutare

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: Updated
ro: Actualizat

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Off
ro: Oprit

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Published
ro: Publicat

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Term ID
ro: ID-ul termenului

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Plain text
ro: Text simplu

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Users
ro: Utilizatori

en: full
ro: plin

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ro: @site este momentan în mentenanță. Vom reveni cât de curând. Vă mulțumim pentru înțelegere.

en: Create content
ro: Creează conţinut

en: Tools
ro: Instrumente

en: Arguments
ro: Argumente

en: Sort Criteria
ro: Criterii de sortare

en: Rules
ro: Reguli

en: Messages
ro: Mesaje

en: Token
ro: Simbol

en: Result
ro: Rezultat

en: Languages
ro: Limbi

en: Output format
ro: Formatul de ieșire

en: Publish
ro: Publică

en: Unpublish
ro: Anulați publicarea

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Search help
ro: Ajutor căutare

en: About
ro: Despre

en: Publish content
ro: Publicare conținut

en: Unpublish comment
ro: Retrage comentariu

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Relations
ro: Relații

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: First sidebar
ro: Prima bară laterală

en: Delete comment
ro: Șterge comentariu

en: Dashboard
ro: Panou de control

en: Search index
ro: Index căutare

en: Publish comment
ro: Publicare comentariu

en: @interval ago
ro: @interval în urmă

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Language name
ro: Nume Limbaj

en: Select language
ro: Selectaţi limba

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Delete content
ro: Ștergeți conținut

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Full comment
ro: Comentariu complet

en: Save comment
ro: Salvare comentariu

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Unpublish content
ro: Retrage conținut

en: Make content sticky
ro: Evidențiați conținutul

en: Make content unsticky
ro: Făceți conținutul neevidențiat

en: Promote content to front page
ro: Promovare conținut pe prima pagină

en: Remove content from front page
ro: Elimină conținutul de pe prima pagină

en: Save content
ro: Salvare conținut

en: Taxonomy term page
ro: Pagina unui termen de taxonomie

en: Highlighted
ro: Evidențiat

en: Latest version
ro: Ultima versiune

en: Valid from
ro: Valid de la

en: List item
ro: Element din listă

en: Language direction
ro: Direcția limbii

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: Text value
ro: Valoare text

en: Reset your password
ro: Resetați-vă parola

en: Fallback date format
ro: Format pentru dată de rezervă

en: %name: may not be longer than @max characters.
ro: %name: nu poate fi mai lung de @max caractere.

en: Adding languages
ro: Adăugare limbi

en: Search result highlighting input
ro: Evidențierea intrării în rezultatele căutării

en: Pre-content
ro: Pre-conținut

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: Large (480×480)
ro: Mare (480×480)

en: Medium (220×220)
ro: Mediu (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ro: Miniatură (100×100)

en: HTML Date
ro: Data în format HTML

en: HTML Datetime
ro: Data și ora în format HTML

en: HTML Month
ro: Luna în format HTML

en: HTML Time
ro: Timpul în format HTML

en: HTML Week
ro: Săptămâna în format HTML

en: HTML Year
ro: An în format HTML

en: HTML Yearless date
ro: Data fără an în format HTML

en: Default long date
ro: Data implicită, în format lung

en: Default medium date
ro: Data implicită, în format mediu

en: Default short date
ro: Data implicită, în format scurt

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ro: d/m/Y -H:i

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Block the selected user(s)
ro: Blochează utilizatorul(ii) selectat(i)

en: Cancel the selected user account(s)
ro: Anulează contul(rile) utilizatorului selectat

en: Unblock the selected user(s)
ro: Deblochează utilizatorul(ii) selectat(i)

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: Links related to the active user account
ro: Legături către contul utilizatorului activ

en: Administrative task links
ro: Legături către sarcini administrative

en: Site information links
ro: Legături către informații site

en: Site section links
ro: Legături către secțiuni site

en: User tool links, often added by modules
ro: Legături către unelte de utilizator, deseori adăugate de module

en: Editing languages
ro: Editarea limbilor

en: View edit page
ro: Pagina de editare a vizualizării

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
ro: <p>Această pagină oferă posibilitatea de a adăuga limbi comune sitului dumneavoastră.</p><p>Dacă limba dorită nu este disponibilă, puteți adăuga o limbă personalizată.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
ro: <p>Alegeți o limbă din listă, sau alegeți "Limbă personalizată ..." de la sfârșitul listei.</p><p>Faceți clic pe butonul "Adaugă o limbă", atunci când ați terminat alegerea limbii.</p><p>Când adăugați o limbă personalizată, veți primi un formular suplimentar în care se pot furniza: numele, codul și direcția limbii.</p>

en: Continuing on
ro: Continuarea pe

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
ro: <p>Această pagină oferă posibilitatea de a edita o limbă pe situl dumneavoastră, inclusiv limbile personalizate.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
ro: <p>Nu puteți schimba codul unei limbi pe site, cât acesta este folosit în sistemul de urmărire a limbii.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
ro: <p>Numele limbii este folosit peste tot în sit pentru toți utilizatorii și este scris în limba engleză. Numele limbilor de bază poate fi tradus cu ajutorul modulului Traducerea Interfeței, și numele atât cele de bază cât si cele personalizate poate fi tradus cu ajutorul modulului Configurarea traducerii.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
ro: <p>Alegeți dacă limba este o limbă "de la stânga la dreapta" sau "de la dreapta la stânga".</p><p>Rețineți că nu toate temele suportă formatul "de la dreapta la stânga", prin urmare  testați-vă tema dacă utilizați formatul "de la dreapta la stânga".</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
ro: <p>Pagina "Limbi" vă permite să adăugați, să editați, să ștergeți, și să reordonați limbile pentru sit.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ro: <p>Pentru a adăuga mai multe limbi pe situl dumneavoastră, faceți clic pe butonul "Adăugați o limbă".</p><p>Limbile adăugate vor fi afișate în lista de limbi și prin urmare pot fi editate sau șterse.</p>

en: Reordering languages
ro: Reordonarea limbilor

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
ro: <p>Pentru a reordona limbile pe situl dumneavoastră, folosiți pictogramele de tras de lângă fiecare limbă.</p><p>Ordinea indicată aici este ordinea de afișare pentru listele de limbă de pe site, cum ar fi în blocurile de schimbare a limbii furnizate de modulele Traducerea Interfeței și Traducerea Conținutului.</p> <p>Când ați terminat cu reordonarea limbilor, faceți clic pe butonul "Salvează configurația " pentru ca modificările să aibă efect.</p>

en: Set a language as default
ro: Setați o limbă ca implicită

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
ro: <p>Puteți schimba limba implicită a sitului prin alegerea uneia dintre limbile dumneavoastră configurate ca implicite. Situl va folosi limba implicită în situațiile în care nici o alegere nu este facută dar o limbă ar trebui să fi setată, de exemplu, limba interfeței de afișare.</p>

en: Modifying languages
ro: Modificarea limbilor

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
ro: <p>Operațiunile sunt prevăzute pentru editarea și ștergerea limbii dumneavoastră.</p><p>Puteți edita denumirea și direcția limbii.</p><p>Limbile șterse pot fi adăugate înapoi ulterior. Ștergerea unei limbi va elimina toate traducerile de interfață asociate cu ea, iar conținutul în această limbă va fi setat pentru a fi într-o limbă neutră. Rețineți că nu puteți șterge limba implicită a site-ului.</p>

en: Manage view settings
ro: Administrarea setărilor view-ului

en: View or edit the configuration.
ro: Vizualizează sau editează configurația.

en: Displays in this view
ro: Modurile de afișare pentru acest views

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ro: O afișare este un mod de expunere a rezultatelor, ex., ca o pagină sau un bloc. Un view poate conține mai multe afișări, care sunt listate aici. Afișarea activă este evidențiată.

en: View administration
ro: Administrare view

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ro: Efectuează sarcini administrative, inclusiv adăugarea unei descrieri și crearea unei clone. Faceți clic pe butonul drop-down pentru a vizualiza opțiunile disponibile.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ro: Alegeți modul de afișare al rezultatelor. De exemplu, alege <em>Content</em> pentru a afișa fiecare element complet, folosind setările de afișare configurate. Sau alegeți <em>Fields</em>, care vă permite să afișați numai câmpurile specificate pentru fiecare rezultat. Pot fi adăugate formate adiționale prin instalarea de module pentru a <em>extinde</em> funcționalitatea de bază a Drupalului.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ro: Dacă acest view utilizează câmpuri, acestea sunt enumerate aici. Puteți face clic pe un câmp pentru a-l configura.

en: Filter your view
ro: Filtrează vizualizarea

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ro: Adaugă filtre pentru a limita rezultatele la afișare. De exemplu, pentru a arăta doar conținutul, care este <em>publicat</em>, trebuie să adăugați un filtru pentru <em>Publicat</em> și să selectați <em>Da</em>.

en: Filter actions
ro: Acțiuni de filtrare

en: Add, rearrange or remove filters.
ro: Adaugă, rearanjează sau elimină filtre.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ro: Controlează ordinea în care rezultatele sunt afișate. Faceți clic pe o regulă de sortare activă pentru a o configura.

en: Sort actions
ro: Acțiuni de sortare

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ro: Adaugă, rearanjează sau elimină regulile de sortare.

en: Show a preview of the view output.
ro: Arată o previzualizare a ieșirii view-ului.

en: Place Blocks
ro: Așezare Blocuri

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
ro: <p>Acum, că aveți o privire de ansamblu asupra caracteristicii "Adaugă limbi", puteți continua cu:<ul><li>Adăugarea unei limbi</li><li>Adăugarea unei limbi personalizate</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Vizualizarea limbilor configurate</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
ro: <p>Acum, că aveți o privire de ansamblu asupra caracteristicii "Editare limbă", puteți continua cu:<ul><li>Editarea unei limbi</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Vizualizarea limbilor configurate</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
ro: <p>Acum, că aveți o privire de ansamblu asupra paginii de "Limbi", puteți continua cu:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adăugarea unei limbi</a></li><li>Reordonarea limbilor</li><li>Editarea unei limbi</li><li>Ștergerea unei limbi</li></ul></p>

en: A boolean indicating the published state.
ro: Un boolean care indică starea publicată.

en: @interval hence
ro: @interval, de unde
