RulesFinder (1.1.4) - en to tr translation catalogue (163 entries)

en: Register
tr: Kaydol

en: Content
tr: İçerik

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Administration
tr: Yönetim

en: Comments
tr: Yorumlar

en: On
tr: Açık

en: new
tr: yeni

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Version
tr: Sürüm

en: Search
tr: Ara

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Teaser
tr: Özet

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Off
tr: Kapalı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Published
tr: Yayında

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Fields
tr: Alanlar

en: Plain text
tr: Düz metin

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
tr: @site şu anda bakımda. Kısa bir süre sonra geri döneceğiz. Sabrınız için teşekkürler.

en: Tools
tr: Araçlar

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Sort Criteria
tr: Sıralama Ölçütü

en: Rules
tr: Kurallar

en: Messages
tr: İletiler

en: Token
tr: Simge

en: Result
tr: Sonuç

en: Languages
tr: Diller

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: simple
tr: basit

en: Publish
tr: Yayınla

en: Unpublish
tr: Yayından kaldır

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Search help
tr: Yardımda ara

en: About
tr: Hakkında

en: Configure Block
tr: Bloğu Yapılandır

en: Publish content
tr: İçeriği yayınla

en: Unpublish comment
tr: Yorumu yayından al

en: Add new rule
tr: Yeni kural ekle

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Rule
tr: Kural

en: Relations
tr: İlişkiler

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: First sidebar
tr: İlk kenar çubuğu

en: Delete comment
tr: Yorumu sil

en: Dashboard
tr: Pano

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: Publish comment
tr: Yorumu yayınla

en: @interval ago
tr: @interval önce

en: Compact
tr: Sade

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Language name
tr: Dil adı

en: Select language
tr: Dil seçiniz

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Block Region
tr: Blok Alanı

en: Delete content
tr: İçeriği sil

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Full comment
tr: Tüm yorum

en: Save comment
tr: Yorumu kaydet

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Unpublish content
tr: İçeriği yayından kaldır

en: Make content sticky
tr: İçeriği kalıcı yap

en: Make content unsticky
tr: İçeriğin kalıcılığını kaldır

en: Promote content to front page
tr: İçeriği ana sayfaya yükselt

en: Remove content from front page
tr: İçeriği ana sayfadan kaldır

en: Save content
tr: İçeriği kaydet

en: Taxonomy term page
tr: Sınıflandırma (taksonomi) terimleri sayfası

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Latest version
tr: En son sürüm

en: Update URL alias
tr: Yol ismini güncelle

en: Language direction
tr: Dil yönü

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Text value
tr: Metin değeri

en: Revision comparison
tr: Revizyon karşılaştırması

en: Publish taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimini yayımla

en: Unpublish taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimini yayından kaldır

en: Reset your password
tr: Şifreni sıfırla

en: Fallback date format
tr: Yedek tarih biçimi

en: %name: may not be longer than @max characters.
tr: %name: @max karakterden daha uzun olamaz.

en: Adding languages
tr: Diller ekleniyor

en: Search result highlighting input
tr: Aranan ifadenin vurgulandığı arama sonucu

en: Pre-content
tr: İçerik önü

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Large (480×480)
tr: Geniş (480x480)

en: Medium (220×220)
tr: Orta (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
tr: Küçükresim (100x100)

en: HTML Date
tr: HTML Tarihi

en: HTML Datetime
tr: HTML Tarih Saat

en: HTML Month
tr: HTML Ay

en: HTML Time
tr: HTML Zaman

en: HTML Week
tr: HTML Hafta

en: HTML Year
tr: HTML Yıl

en: HTML Yearless date
tr: HTML Yılsız tarih

en: Default long date
tr: Varsayılan uzun tarih

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
tr: l, F j, Y - H:i [PHP tarih biçimi]

en: Default medium date
tr: Varsayılan orta tarih

en: Default short date
tr: Varsayılan kısa tarih

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Block the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcıları engelle

en: Cancel the selected user account(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarını iptal et

en: Unblock the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarının engellemesini kaldır

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Links related to the active user account
tr: Etkin kullanıcı hesabı ile ilişkili bağlantılar

en: Administrative task links
tr: Yönetim görevleri bağlantıları

en: Site information links
tr: Site bilgileri bağlantıları

en: Site section links
tr: Site bölümleri bağlantıları

en: User tool links, often added by modules
tr: Sıklıkla modüller tarafından eklenen kullanıcı araçları bağlantıları

en: Editing languages
tr: Diller Düzenleniyor

en: View edit page
tr: Düzenleme sayfasını görüntüle

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
tr: <p>Site için ortak diller bu bölümden eklenebilir.</p><p>Aradığınız dil yoksa özel bir dil ekleyebilirsiniz.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
tr: <p>Listeden bir dil ya da listenin sonundan "Özel dil..." seçeneğini seçin.</p><p>Dil seçiminizi tamamlamak için "Dil Ekle" düğmesine tıklayın.</p><p>Özel bir dil eklerken, dil adı, dil kodu ve dil yazım yönünü belirtebileceğiniz bir form açılır.</p>

en: Continuing on
tr: Devam ediliyor

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
tr: <p>Sitenizde yüklü bulunan özel diller de dahil dilleri bu bölümden düzenleyebilirsiniz.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
tr: <p>Sistem tarafından dili izlemek için kullanıldığından, dilin sitedeki kodunu değiştiremezsiniz.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
tr: <p>Dilin İngilizce adı site genelinde tüm kullanıcılar için kullanılır. Gömülü dillerin adları Arayüz Çeviri modülü ile, gömülü ve özel dillerin adları Çeviri Yapılandırma modülü ile çevrilebilir.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
tr: <p>Dilin yazım yönünü "Soldan Sağa" ya da "Sağdan Sola" olarak seçin.</p><p>Her temanın "Sağdan Sola" yazımı desteklemediğini unutmayın ve temayı denemeden kullanmayın.</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
tr: <p>"Diller" sayfası site dillerini ekleme, düzenleme, silme ve sıralama işlemlerini yapmanıza olanak sağlar.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
tr: <p>Sitenize başka diller eklemek için "Dil ekle" düğmesine tıklayın.</p><p>Eklenen diller dil listesinde görüntülenir ve düzenlenip silinebilir.</p>

en: Reordering languages
tr: Dil sıralamasını değiştirmek

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
tr: <p>Sitedeki dillerin sıralamasını değiştirmek için her dilin başındaki sürükleme simgelerine tıklayıp dili sürükleyin.</p><p>Burada görüntülenen sıralama Arayüz Çevirisi ve İçerik Çeviri Eklentilerindeki dil değiştirici blokları tarafından kullanılır.</p><p>Dilleri sıraladıktan sonra yaptığınız değişikliklerin geçerli olması için "Ayarları Kaydet" düğmesine tıklayın.</p>

en: Set a language as default
tr: Bir dili varsayılan olarak atamak

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
tr: <p>Sitede kullanılan varsayılan dili değiştirmek için yapılandırılmış dillerden birini varsayılan olarak atayabilirsiniz. Dil seçimi yapılmayan durumlarda site varsayılan dilde görüntülenir.</p>

en: Modifying languages
tr: Dilleri düzenlemek

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
tr: <p>Dil düzenleme ve silme işlemleri yapabilirsiniz.</p><p>Dilin adını ve yönünü değiştirebilirsiniz.</p><p>Silinen diller daha sonra yeniden eklenebilir. Bir dil silindiğinde o dildeki tüm arayüz çevirileri silinir ve bu dildeki tüm içerik nötr olarak ayarlanır. Varsayılan site dilinin silinemeyeceğini unutmayın.</p>

en: Manage view settings
tr: Görünüm ayarları yönetimi

en: View or edit the configuration.
tr: Yapılandırmaya bakın ve düzenleyin.

en: Displays in this view
tr: Bu görünümdeki gösterimler

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
tr: Bir gösterim sonuçların sayfa ya da blok gibi biçimlerde görüntülenmesini sağlar. Bir görünümde burada listelenen birden fazla gösterim bulunabilir. Etkin gösterim vurgulanmıştır.

en: View administration
tr: Yönetimi görüntüle

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
tr: Bir açıklama eklemek ya da bir kopya oluşturmak gibi yönetim görevlerini yerine getirin. Kullanılabilecek seçenekleri görüntülemek için kutuyu açma düğmesine tıklayın.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
tr: Sonuçların nasıl çıkarılacağını seçin. Örneğin her öğenin gösterim ayarlarınıza göre tam olarak görüntülenmesi için <em>İçerik</em> seçin. Her sonucun yalnızca belirli bir alanının görüntülenmesi için <em>Alanlar</em> seçin. Temel Drupal işlevselliğini <em>genişletmek</em> için modül yüklenerek ek biçimler kullanılabilir.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
tr: Bu görünümde alan kullanılıyorsa, bu bölümde görüntülenir. Bir alanın üzerine tıklayarak yapılandırabilirsiniz.

en: Filter your view
tr: Görünümünüzü süzün

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
tr: Çıktı sonuçlarını sınırlamak için süzgeçler ekleyin. Örneğin yalnızca <em>yayımlanmış</em> içeriklerin görüntülenmesi için <em>Yayımlanmış</em> ögeler için bir süzgeç ekleyin ve <em>Evet</em> olarak seçin.

en: Filter actions
tr: Süzgeç eylemleri

en: Add, rearrange or remove filters.
tr: Süzgeçleri ekleyin, düzenleyin veya silin.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
tr: Sonuçların çıktı sıralamasını denetleyin. Yapılandırmak için etkin bir sıralama kuralına tıklayın

en: Sort actions
tr: Sıralama eylemleri

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
tr: Sıralama kuralı ekleyin, düzenleyin veya silin.

en: Show a preview of the view output.
tr: Görünüm çıktısının ön izlemesini göster.

en: Place Blocks
tr: Blok Yerleştir

en: Block Layout
tr: Blok Yerleşimi

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
tr: <p>"Dil ekleme" özelliği hakkında özet bilgileri aldığınıza göre şimdi şu işlemleri yapabilirsiniz:<ul><li>Dil ekleme</li><li>Özel dil ekleme</li><li><a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Ayarlanmış dilleri görüntüleme</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
tr: <p>"Dili düzenleme" özelliği hakkında özet bilgileri aldığınıza göre şimdi şu işlemleri yapabilirsiniz:<ul><li>Dili düzenleme</li><li>Özel dil ekleme</li><li><a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Ayarlanmış dilleri görüntüleme</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
tr: <p>Diller sayfası hakkında özet bilgileri aldığınıza göre şimdi şu işlemleri yapabilirsiniz:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Dil ekleme</a></li><li>Dilleri yeniden sıralama</li><li>Dil düzenleme/li><li>Dil silme</li></ul></p>

en: A boolean indicating the published state.
tr: Yayımlanma durumunu belirten bir mantıksal değer (boolean).

en: @interval hence
tr: @interval sonra
