RulesFinder (1.1.5) - en to ar translation catalogue (108 entries)

en: Register
ar: التسجيل

en: Content
ar: المحتوى

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Administration
ar: إدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: On
ar: في

en: new
ar: جديد

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Version
ar: النسخة

en: Search
ar: بحث

en: Preview
ar: معاينة

en: Help
ar: مساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Teaser
ar: موجز

en: Updated
ar: التحديث

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Off
ar: إيقاف

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Fields
ar: الحقول

en: Plain text
ar: نص عادي

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Users
ar: المستخدمين

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Tools
ar: الأدوات

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Sort Criteria
ar: معايير الفرز

en: Messages
ar: الرسائل

en: Result
ar: نتيجة

en: Languages
ar: اللغات

en: Diff
ar: الفروقات (Diff)

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Publish
ar: انشر

en: Unpublish
ar: لا تنشر

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Search help
ar: مساعدة في البحث

en: About
ar: حول

en: Publish content
ar: نشر المحتوى

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: Add new rule
ar: إضافة قاعدة جديدة

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Main navigation
ar: القائمة الرئيسية

en: Rule
ar: قاعدة

en: Relations
ar: العلاقات

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: First sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷول

en: Delete comment
ar: احذف التعليق

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: Publish comment
ar: نشر التعليق

en: Compact
ar: المدمج

en: Publishing status
ar: حالة النشر

en: Language name
ar: اسم اللغة

en: Select language
ar: اختر اللغة

en: Breadcrumbs
ar: مسار التنقّل

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Status messages
ar: رسائل الحالة

en: Delete content
ar: حذف المحتوى

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: Save comment
ar: حفظ التعليق

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Unpublish content
ar: إلغاء نشر المحتوى

en: Make content sticky
ar: تثبيت المحتوى

en: Make content unsticky
ar: إلغاء جعل المحتوى مثبت

en: Promote content to front page
ar: ترقية المحتوى إلى الصفحة الرئيسية

en: Remove content from front page
ar: ارفع الموضوع من الصفحة الرئيسية

en: Save content
ar: حفظ المحتوى

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Latest version
ar: النسخة الأخيرة

en: Full HTML
ar: HTML كامل

en: Text value
ar: قيمة نصية

en: Reset your password
ar: إعادة تعيين كلمة المرور

en: %name: may not be longer than @max characters.
ar: %name: لايكون اطول من  @max احرف.

en: Adding languages
ar: إضافة لغات

en: Primary admin actions
ar: الإجراءات الإدارية الرئيسية

en: Large (480×480)
ar: كبير (480×480)

en: Medium (220×220)
ar: متوسط (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ar: صورة مصغرة (100×100)

en: HTML Date
ar: تاريخ HTML

en: HTML Datetime
ar: تاريخ ووقت HTML

en: HTML Month
ar: شهر HTML

en: HTML Time
ar: وقت HTML

en: HTML Week
ar: أسبوع HTML

en: HTML Year
ar: سنة HTML

en: HTML Yearless date
ar: HTML سنة بلا تاريخ

en: User account menu
ar: قائمة حساب المستخدم

en: Block the selected user(s)
ar: حظر المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Cancel the selected user account(s)
ar: إلغاء حساب المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Unblock the selected user(s)
ar: إلغاء حظر المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Restricted HTML
ar: HTML مقيَّد

en: Administrative task links
ar: روابط المهام الإدارية

en: Site information links
ar: روابط معلومات الموقع

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ar: <p> لإضافة المزيد من اللغات إلى موقعك، اضغط على زر "إضافة لغة". </p><p> ستظهر اللغات المضافة في قائمة اللغات ويمكن تحريرها أو حذفها.</p>

en: Reordering languages
ar: تسجيل اللغات

en: A boolean indicating the published state.
ar: معامل منطقي يوضح حالة النشر.
