RulesFinder (1.1.5) - en to ru translation catalogue (183 entries)

en: Register
ru: Регистрация

en: Content
ru: Содержимое

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Administration
ru: Администрирование

en: Comments
ru: Комментарии

en: On
ru: Вкл

en: new
ru: новое

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Version
ru: Версия

en: Search
ru: Поиск

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Help
ru: Справка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Teaser
ru: Анонс

en: Updated
ru: Обновлено

en: Versions
ru: Версия

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Breadcrumb
ru: Строка навигации

en: Off
ru: Выкл

en: Current version
ru: Текущая версия

en: Header
ru: Шапка

en: Footer
ru: Подвал

en: Roles
ru: Роли

en: Comment
ru: Комментарий

en: Published
ru: Опубликовано

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Term ID
ru: ID термина

en: Parent term ID
ru: ID родительского термина

en: Fields
ru: Поля

en: Plain text
ru: Простой текст

en: User login
ru: Вход на сайт

en: Users
ru: Пользователи

en: full
ru: Всё

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ru: Сайт @site сейчас на техническом обслуживании. Скоро он заработает вновь. Благодарим вас за терпение.

en: Tools
ru: Инструменты

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Sort Criteria
ru: Критерий сортировки

en: Add a comment
ru: Добавить коментарий

en: Rules
ru: Правила

en: Avatar
ru: Аватар

en: Messages
ru: Сообщения

en: Token
ru: Токен

en: Result
ru: Результат

en: Languages
ru: Языки

en: Output format
ru: Формат вывода

en: simple
ru: просто

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Unpublish
ru: Снять с публикации

en: Language code
ru: Код языка

en: Search help
ru: Помощь по поиску

en: About
ru: Информация

en: Configure Block
ru: Настроить блок

en: Publish content
ru: Опубликовать материал

en: Unpublish comment
ru: Снять с публикации комментарий

en: Add new rule
ru: Добавить новое правило

en: Relevance
ru: Релевантность

en: User account
ru: Учётная запись пользователя

en: Main navigation
ru: Основная навигация

en: Rule
ru: Правило

en: Relations
ru: Отношения

en: Primary tabs
ru: Главные вкладки

en: Secondary tabs
ru: Дополнительные вкладки

en: First sidebar
ru: Первая боковая панель

en: Delete comment
ru: Удалить комментарий

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Search index
ru: Поисковый индекс

en: Publish comment
ru: Опубликовать комментарий

en: @interval ago
ru: @interval назад

en: Compact
ru: Компактный

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Language name
ru: Название языка

en: Select language
ru: Выберите язык

en: Normal vote
ru: Нормальный голос

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: Page top
ru: Верх страницы

en: Page bottom
ru: Низ страницы

en: Status messages
ru: Системные сообщения

en: Block Region
ru: Регион Блока

en: Delete content
ru: Удалить содержимое

en: Main page content
ru: Содержимое страницы

en: Full comment
ru: Комментарий полностью

en: Save comment
ru: Сохранить комментарий

en: Full content
ru: Полная версия

en: Unpublish content
ru: Снять материал с публикации

en: Make content sticky
ru: Закрепить материал вверху списков

en: Make content unsticky
ru: Отменить прикрепление материала вверху списков

en: Promote content to front page
ru: Вывести материал на главную страницу

en: Remove content from front page
ru: Удалить материал с главной страницы

en: Save content
ru: Сохранить материал

en: Taxonomy term page
ru: Страница термина таксономии

en: Highlighted
ru: Подсвеченные

en: Latest version
ru: Последняя версия

en: Update URL alias
ru: Обновить URL-синоним

en: List item
ru: Элемент списка

en: Language direction
ru: Направление языка

en: Full HTML
ru: Полный HTML

en: Add new @type
ru: Добавить @type

en: Text value
ru: Текстовое значение

en: Publish taxonomy term
ru: Опубликовать термин таксономии

en: Unpublish taxonomy term
ru: Снять с публикации термин таксономии

en: Access denied. You must log in to view this page.
ru: Доступ запрещен. Вы должны войти в систему, чтобы просмотреть эту страницу.

en: Reset your password
ru: Восстановить пароль

en: Fallback date format
ru: Резервный формат даты

en: %name: may not be longer than @max characters.
ru: %name: не может превышать @max символов.

en: Adding languages
ru: Добавление языков

en: Search result highlighting input
ru: Подсвеченный ввод в результатах поиска

en: Pre-content
ru: Перед содержимым

en: Primary admin actions
ru: Основные действия администратора

en: Large (480×480)
ru: Большой (480×480)

en: Medium (220×220)
ru: Средний (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ru: Миниатюра (100×100)

en: HTML Date
ru: Дата HTML

en: HTML Datetime
ru: Дата и время HTML

en: HTML Month
ru: HTML Месяц

en: HTML Time
ru: HTML Время

en: HTML Week
ru: HTML Неделя

en: HTML Year
ru: Год HTML

en: HTML Yearless date
ru: Дата без года HTML

en: Default long date
ru: Длинная дата по умолчанию

en: Default medium date
ru: Средняя дата по умолчанию

en: Default short date
ru: Короткая дата по умолчанию

en: User account menu
ru: Меню учётной записи пользователя

en: Block the selected user(s)
ru: Заблокировать выбранных пользователей

en: Cancel the selected user account(s)
ru: Удалить выбранные учётные записи пользователей

en: Unblock the selected user(s)
ru: Разблокировать выбранных пользователей

en: Restricted HTML
ru: Ограниченный HTML

en: Links related to the active user account
ru: Ссылки, относящиеся к учётной записи активного пользователя

en: Administrative task links
ru: Ссылки административных заданий

en: Site information links
ru: Ссылки информации о сайте

en: Site section links
ru: Ссылки разделов сайта

en: User tool links, often added by modules
ru: Ссылки инструментов пользователя, часто добавленные модулями

en: Editing languages
ru: Редактирование языков

en: View edit page
ru: Страница редактирования представления

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
ru: <p>Эта страница предоставляет возможность добавить на сайт общеизвестные языки.</p><p>Если необходимый язык отсутствует, можно добавить собственный язык.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
ru: <p>Выберите язык из списка, или выберите пункт "Собственный язык...", который находится в конце списка.</p><p>После выбора языка, нажмите кнопку "Добавить язык" .</p><p>При добавлении собственного языка, появится дополнительная форма, где будет необходимо ввести название, код и направление языка.</p>

en: Continuing on
ru: Продолжение

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
ru: <p>Эта страница предоставляет возможность редактировать язык на вашем сайте, включая собственные языки.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
ru: <p>Невозможно изменить код языка сайта, так как он используется системой для отслеживания языка.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
ru: Название языка используется по всему сайту для всех пользователей и пишется на английском языке. Названия встроенных языков могут быть переведены с помощью модуля Interface Translation, а названия встроенных и собственных языков могут быть переведены с помощью модуля Configuration Translation.

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
ru: <p>Выберите направление языка - "Слева-направо" или "Справа-налево".</p><p>Обратите внимание, что не все темы поддерживают направление "Справа-налево", поэтому проверьте свою тему перед использованием направления "Справа-налево".</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
ru: <p>Страница "Языки" позволяет вам добавлять, редактировать, удалять, и упорядочивать языки для сайта.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ru: <p>Для добавления языков на ваш сайт, нажмите кнопку "Добавить язык".</p><p>Добавленные языки будут отображаться в списке языков и потом могут быть отредактированы или удалены.</p>

en: Reordering languages
ru: Переупорядочивание языков

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
ru: <p>Чтобы изменить порядок языков на сайте, используйте иконки перемещения рядом с каждым языком.</p><p>В указанной здесь последовательности языки будут отображаться в списках языков на сайте, например в блоках переключения языков, которые предоставляются модулями Перевод Интерфейса и Перевод Материалов.</p><p>После окончания изменения порядка языков, нажмите на кнопку "Сохранить конфигурацию" чтобы изменения вступили в силу.</p>

en: Set a language as default
ru: Установить языком по умолчанию

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
ru: <p>Вы можете выбрать язык сайта по умолчанию, выбрав один из настроенных языков языком по умолчанию. Сайт будет использовать язык по умолчанию в ситуациях, когда выбор не сделан, но язык должен быть установлен, например язык отображаемого интерфейса.</p>

en: Modifying languages
ru: Изменение языков

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
ru: <p>Операции предназначенные для редактирования и удаления ваших языков.</p><p>Вы можете отредактировать имя и направление языка.</p><p>Удалённые языки можно вернуть обратно позже. Удаление языка удалит все переводы интерфейса связанные с ним, и для всех материалов на этом языке будет установлен нейтральный язык. Обратите внимание, что вы не можете удалить язык установленный по умолчанию для сайта.</p>

en: Manage view settings
ru: Управление настройками представления

en: View or edit the configuration.
ru: Просмотр или редактирование конфигурации.

en: Displays in this view
ru: Отображения в этом представлении

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ru: Отображение - это способ вывода результатов, например, в виде страницы или блока. Представление может содержать несколько отображений, которые перечислены здесь. Активное отображение подсвечено.

en: View administration
ru: Администрирование представления

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ru: Выполнение административных задач, включающие добавление описания и создание копии. Нажмите раскрывающуюся кнопку для просмотра доступных действий.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ru: Выберите способ вывода результатов. Например, выберите <em>Содержимое</em>, для вывода каждого элемента полностью, используя настроенные параметры отображения. Или выберите <em>Поля</em>, с помощью которых можно выводить только определённые поля для каждого результата. Дополнительные форматы могут быть добавлены с помощью установки модулей для <em>расширения</em> функциональности Drupal.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ru: Если это представление использует поля, они будут перечислены здесь. Нажмите на поле для того, чтобы настроить его.

en: Filter your view
ru: Фильтрация представления

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ru: Добавьте фильтры для ограничения вывода результатов. Например, для отображения только <em>опубликованных</em> материалов, необходимо добавить фильтр <em>Опубликовано</em> и выбрать <em>Да</em>

en: Filter actions
ru: Действия с фильтрами

en: Add, rearrange or remove filters.
ru: Добавить, упорядочить или удалить фильтры.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ru: Управляйте порядком вывода результатов. Нажмите на активное правило сортировки для его настройки.

en: Sort actions
ru: Действия сортировки

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ru: Добавление, упорядочивание и удаление правил сортировки.

en: Show a preview of the view output.
ru: Показать предварительный просмотр вывода представления.

en: Place Blocks
ru: Разместить блоки

en: Block Layout
ru: Макет блоков

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
ru: <p>Теперь, когда у вас есть обзор функции «Добавить языки», вы можете продолжить: <ul><li>Добавление языка</li><li>Добавление пользовательского языка</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Просмотр настроенных языков</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
ru: <p>Теперь, когда у вас есть обзор функции «Изменить язык», вы можете продолжить: <ul><li>Редактирование языка</li><li><a href="[site:url]admin/config/region/language">Просмотр настроенных языков</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
ru: <p>Теперь, когда у вас есть обзор страницы «Языки», вы можете продолжить: <ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Добавление язык</a> </li><li>Изменение порядка языков</li><li>Редактирование языка</li><li>Удаление языка</li></ul></p>

en: A boolean indicating the published state.
ru: Логическое значений, указывающее состояние публикации.

en: @interval hence
ru: @interval с этих пор

en: Block Layout Page
ru: Страница схемы блоков

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page that can be displayed in regions (such as footer or sidebar) on your page.
ru: Блоки - это блоки содержимого, отображаемые в области или области веб-страницы, которые могут отображаться в областях (например, нижнем колонтитуле или боковой панели) на вашей странице.

en: Any custom or contributed block can be added to a particular region by clicking on a button Place block. A new block can also be created by clicking on Place Block
ru: Любой пользовательский или добавленный блок можно добавить в конкретный регион, нажав кнопку «Поместить блок». Новый блок также можно создать, нажав кнопку «Поместить блок».

en: By Clicking on "Configure" you can go ahead and edit the contents of the block, deal with the visibility settings and even change the placement of where it is on your theme.
ru: Нажав «Настроить», вы можете продолжить и редактировать содержимое блока, работать с настройками видимости и даже изменять его расположение в вашей теме.

en: Custom Block Library
ru: Библиотека Пользовательских блоков

en: The block management screen also has an another tab on the top which is used to add Custom blocks. The name of the tab is "Custom block library". This tab ultimately provides a link to add custom blocks.
ru: На экране управления блоками также есть еще одна вкладка вверху, которая используется для добавления пользовательских блоков. Название вкладки - «Библиотека пользовательских блоков». Эта вкладка в конечном итоге предоставляет ссылку для добавления пользовательских блоков.

en: Wide (1090)
ru: Широкий (1090)

en: Assign or change the region of a block by clicking here. A dropdown list with all the regions will appear. You can place one block in multiple regions.
ru: Щёлкните здесь для того, чтобы задать или изменить регион блока. Появится список выбора региона. Вы можете поместить один блок в несколько регионов.

en: Email HTML
ru: Электронная почта в формате HTML

en: Test email from [site:name]
ru: Тестовая почта от сайта [site:name]
